Գերմանական Volkswagen-ը հետաձգել է Թուրքիայում գործարան կառուցելու մասին որոշումը
Գերմանական Volkswagen ընկերությունը Սիրիայում Թուրքիայի գործողությունների ֆոնին անորոշ ժամանակով հետաձգել է Թուրքիայում գործարան կառուցելու որոշումը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 15 հոկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին հայտնում է գերմանական Handelsblatt պարբերականը՝ իր աղբյուրներին հղումով, փոխանցում է tert.am-ը:
Հաղորդվում է, որ ընկերությունն Իզմիր քաղաքից ոչ հեռու մի քանի ամիս շարունակ թուրքական կողմի հետ գործարան կառուցելու շուրջ բանակցություններ է վարել: Սակայն Սիրիայում Թուրքիայի ռազմական գործողությունների մեկնարկից հետո VW-ի ղեկավարությունը չի շտապում ստորագրել գործարան կառուցելու մասին պայմանագիրը, նշում է պարբերականը:
«Մենք իրավիճակին հետևում ենք ամենայն զգուշությամբ»,- պարբերականին հայտնել է Volkswagen-ի ներկայացուցիչը:
Հիշեցնենք, որ հոկտեմբերի 9-ին Թուրքիայի նախագահ Էրդողանը հայտարարել էր Սիրիայի հյուսիսում «Խաղաղության ակունք» գործողության մեկնարկի մասին, որն ուղղված է «Քրդական աշխատավորական կուսակցության» և «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման դեմ: Թուրքական ավիացիան հենց նույն օրը հարվածներ էր հասցրել երկու երկրների սահմանին գտնվող Ռաս էլ-Այն և Սիրիայի մի շարք այլ քաղաքների:

Volkswagen решил отложить строительство завода в Турции
Руководство германского автомобильного концерна Volkswagen на неопределенный срок отложило принятие решения о строительстве в Турции своего завода.
СТЕПАНАКЕРТ, 15 октября, АРЦАХПРЕСС: Как сообщает издание Handelsblatt, связано это с началом антитеррористической операции, которую Анкара начала на прошлой неделе на северо-востоке Сирийской Арабской Республикой.
«Мы с большой настороженностью наблюдаем за ситуацией», — заявил немецким журналистам представитель автоконцерна. Добавим, что строительство завода планировалось недалеко от города Измир.
Как напоминает «Газета.ru», цель проводимой Турцией на севере САР антитеррористической операции под названием «Источник мира» — борьба с курдскими боевиками и террористами запрещенной в РФ ИГИЛ1
В ходе военных действий в Сирийской Арабской Республике боевики SDF, активно сотрудничающие с террористами ИГ1, захватили восточное побережье Евфрата, подвергая насилию и дискриминируя местное арабское население, нередко под предлогом «борьбы с ИГИЛ».