Թրամփը պատվիրակություն կուղարկի Անկարա Սիրիայի հյուսիս-արեւելքի իրադրության կապակցությամբ
ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը պատվիրակություն կուղարկի Անկարա Սիրիայի հյուսիս-արեւելքում ստեղծված իրադրության կապակցությամբ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 15 հոկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Այդ մասին լրագրողների համար նախօրյակին կազմակերպված բրիֆինգի ընթացքում հայտարարել Է ամերիկյան վարչակազմի բարձրաստիճան ներկայացուցիչը:
«Հաշվի առնելով Թուրքիայի տնտեսության ընթացիկ թուլությունը՝ Թուրքիայի նկատմամբ վարչակազմի այսօրվա գործողությունները շատ լուրջ են «…» Սակայն մենք հանձնառու ենք այս իրադրությունը կարգավորել բանակցությունների ճանապարհով, հենց դրա համար Էլ նախագահը կարգադրել Է հնարավորինս շուտ բարձրաստիճան պատվիրակություն ուղարկել Անկարա՝ պարզելու՝ կարող ենք մենք արդյոք հասնել համաձայնության»:
Հոկտեմբերի 14-ին ավելի վաղ նախագահ Թրամփը հրամանագիր Է ստորագրել, որն, ի թիվս այլ բաների, Պետդեպարտամենտին եւ ֆինանսների նախարարությանը թույլ Է տալիս սահմանափակիչ միջոցներ ձեռնարկել Թուրքիայի դեմ՝ Սիրիայի հյուսիսում նրա ռազմական գործողության համար: Այդ հրամանագրի հիման վրա Վաշինգտոնը պատժամիջոցներ Է սահմանել Թուրքիայի ազգային պաշտպանության եւ Էներգետիկայի ու բնական պաշարների նախարարության, այդ գերատեսչությունների ղեկավարներ Հուլուսի Աքարի եւ Ֆաթիհ Դոմնեզի, ինչպես նաեւ ներքին գործերի նախարար Սուլեյման Սոյլուի դեմ:
ԱՄՆ-ի ֆինանսների նախարարության կողմից տարածված մամուլի տեղեկագրի տեքստի համաձայն՝ Վաշինգտոնը Անկարայի նկատմամբ սահմանափակիչ միջոցներ Է կիրառում այն բանի կապակցությամբ, որ «թուրքական կառավարության գործողություններն սպառնում են Սիրիայի անմեղ խաղաղ բնակիչներին, ինչպես նաեւ ապակայունացնում են տարածաշրջանը՝ վիժեցնելով ԻՊ-ի ոչնչացման ռազմարշավը»: ԱՄՆ-ի ֆինանսների նախարարությունում նաեւ հայտարարել են, որ պատրաստ են լրացուցիչ պատժամիջոցներ սահմանել Թուրքիայի կառավարության պաշտոնյաների, ինչպես նաեւ պետական կորպորացիաների դեմ, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Трамп направляет делегацию в Анкару в связи с ситуацией на северо-востоке Сирии
Президент США Дональд Трамп направляет в Анкару делегацию в связи с ситуацией на северо-востоке Сирии.
СТЕПАНАКЕРТ, 15 октября, АРЦАХПРЕСС: Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс, oб этом заявил в понедельник в ходе брифинга для журналистов представитель американской администрации высокого ранга.
"Учитывая текущую слабость турецкой экономики, сегодняшние действия [администрации в отношении Турции] очень серьезны <...> Однако мы остаемся привержены урегулированию этой ситуации путем переговоров, именно поэтому президент распорядился направить как можно скорее в Анкару делегацию высокого ранга, чтобы выяснить, можем ли мы достичь соглашения", - сказал он.
Ранее в понедельник Трамп подписал исполнительный указ о введении санкций против лиц, которые препятствуют прекращению боевых действий на севере Сирии, где Турция проводит военную операцию. Как следует из документа, Трамп поручил главам Госдепартамента и Минфина США решать, в отношении кого именно будут вводить рестрикции. Речь идет о лицах, которые "препятствуют прекращению огня в северной Сирии", а также мешают политическому урегулированию в этой стране.
На основании этого указа Минфин и Госдеп США уже объявили о введении санкций против Министерства национальной обороны и Министерства энергетики и природных ресурсов Турции, глав этих ведомств Хулуси Акара и Фатиха Донмеза, а также главы МВД Сулеймана Сойлу.