Նարուհիտո կայսեր գահակալման աթիվ շքերթը կարող Է հետաձգվել թայֆունի պատճառով
Ճապոնիայի կառավարությունը «Հագիբիս» թայֆունի հետեւանքների պատճառով կարող Է հետաձգել տոնական շքերթը Նարուհիտո կայսեր գահակալման առթիվ, որը պլանավորված Է հոկտեմբերի 22-ին:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 17 հոկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Այդ մասին հայտնել Է NHK հեռուստաալիքը: Հեռուստաընկերության տվյալներով՝ Ճապոնիայի կառավարությունը քննարկում Է Տոկիոյում տոնական երթի հետաձգման հարցը, որը նախատեսվում Էր անցկացնել հաջորդ երեքշաբթի օրը կայսեր գահակալության արարողությունից հետո: Կառավարությունը վկայակչում Է «Հագիբիս» թայֆունի հետեւանքների դեմ պայքարելու անհրաժեշտությունը:
Տարերքի հարվածից երկրում զոհվել Է առնվազն 74 մարդ: Թայֆունն իր հետ բերել Է ուժգին քամիներ ու առատ անձրեւ: Պաշտոնյաները նշում են, որ շատ շրջաններում երկու օրում տեղացել Է տարեկան նորմայի մինչեւ 40 տոկոսը: Ջրասույզ Է եղել ավելի քան 13 հազար տուն, եւս ավելի քան 1100 տուն մասնակիորեն ավերվել Է: Սաստիկ անձրեւներն ավելի քան 100 սողանք են առաջացրել ամբողջ երկրում: Մոտավորապես 12 հազար տուն դեռեւս մնում Է առանց Էլեկտրականության կամ ջրի, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

Парад по случаю интронизации императора Нарухито могут перенести из-за тайфуна
Японское правительство может отложить праздничный парад в честь восшествия на престол императора Нарухито, запланированный на 22 октября, из-за последствий тайфуна "Хагибис", сообщает телеканал NHK.
СТЕПАНАКЕРТ, 17 октября, АРЦАХПРЕСС: По данным телекомпании, правительство Японии рассматривает вопрос о переносе праздничного шествия в Токио, которое планировалось провести после церемонии интронизации императора во вторник на следующей неделе, сообщает Арменпресс со ссылкой на INTERFAX.RU.
Правительство ссылается на необходимость борьбы с последствиями тайфуна "Хагибис".
Из-за удара стихии в стране погибли 74 человека. Тайфун "Хагибис" принес мощные ветры и сильный дождь, которые повредили 73 дамбы на реках по всей стране. Чиновники говорят, что во многих районах выпало до 40% годовой нормы осадков за два дня.
Более 13 тыс. домов были затоплены и более 1 тыс. 100 были частично разрушены. Сильный дождь вызвал более 100 оползней по всей стране. Около 12 тыс. домов по-прежнему остаются без электричества или воды.