Արցախում կներկայացվի Ա. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնի երիտասարդական օպերային ծրագիրը
«Տաղանդավոր երիտասարդների զարգացման» հիմնադրամը, Ալեքսանդր Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնի երիտասարդական օպերային ծրագրի, ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և երիտասարդության նախարարության, ԱՀ մշակույթի, երիտասարդության հարցերի և զբոսաշրջության նախարարության ու ԱՀ կրթության, գիտության և սպորտի նախարարության հետ համատեղ կներկայացնի «Ա. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնի երիտասարդական օպերային ծրագիրը Արցախում»:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 21 հոկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է ԱՀ մշակույթի, երիտասարդության հարցերի և զբոսաշրջության նախարարության մամլո քարտուղար Նարե Նիկողոսյանը:
Նրա խոսքով՝ նախաձեռնության նպատակն է դասական օպերային երաժշտարվեստը հանրահռչակել Արցախում, ստեղծել կայուն զարգացման հիմքեր հայ կատարողական արվեստի հետագա զարգացման և հանրահռչակման համար, ընդլայնել երիտասարդ օպերային երգիչների մասնագիտական ուսուցման հնարավորությունները, մեծացնել նրանց տեսանելիությունը հանրային տեղեկատվական դաշտում, բացահայտել նոր սերնդի ստեղծագործական հնարավորությունները և ինքնարտահայտման նոր հնարավորություններ ստեղծել մասնագիտական ասպարեզում, խթանել ազգային օպերային երաժշտության պահպանումը և տարածումը:
Մեր զրուցակիցը նշել է, որ հոկտեմբերի 23-ին՝ ժամը 17։00-ին, ՀՀ վաստակավոր արտիստ Իրինա Զաքյանի և «Երիտասարդական օպերային ծրագրի» ղեկավար Լևոն Ջավադյանի կողմից վարպետության դասեր կանցկացվեն Ստեփանակերտի Սայաթ-Նովայի անվան պետական երաժշտական քոլեջում։
Հոկտեմբերի 24-ին՝ ժամը 12:00-ին, Ա․ Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնի երիտասարդական օպերային ծրագրի մենակատարների մասնակցությամբ դասական երաժշտության համերգ տեղի կունենա Շուշիի Կերպարվեստի պետական թանգարանում։ Ծրագրում կհնչեն արիաներ և ռոմանսներ հայ, ռուս և արևմտաեվրոպական կոմպոզիտորների ստեղծագործություններից։
Հոկտեմբերի 24-ին՝ ժամը 19:00-ին, Ա․ Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնի երիտասարդական օպերային ծրագրի մենակատարների մասնակցությամբ համերգ տեղի կունենա Սայաթ-Նովայի անվան պետական երաժշտական քոլեջում։

Молодежная оперная программа Национального академического театра оперы и балета им. А. Спендиарова будет представлена в Арцахе
При совместной инициативе Фонда развития талантливой молодежи в сотрудничестве с Молодежной оперной программой Национального академического театра оперы и балета им. А. Спендиарова, Министерства образования, науки, культуры и молодежи Республики Армения, Министерства культуры, по делам молодежи и туризма и Министерства образования, науки и спорта Республики Арцах будет представлена "Молодежная оперная программа Национального академического театра оперы и балета им. А. Спендиарова в Арцахе".
СТЕПАНАКЕРТ, 21 октября, АРЦАХПРЕСС - Об этом в беседе с корреспондентом "Арцахпресс" сообщила пресс-секретарь Министерства культуры, по делам молодежи и туризма Наре Никогосян.
По ее словам, данная инициатива направлена ​​на популяризацию классической оперной музыки в Арцахе, создание устойчивой основы для дальнейшего развития и популяризации армянского исполнительского искусства, расширение возможностей профессионального обучения молодых оперных певцов, повышение их кругозора в сфере общественной информации, открытие новых творческих возможностей, содействие сохранению и распространению национальной оперной музыки.
Наша собеседница отметила, что 23 октября в 17:00 заслуженная артистка Армении Ирина Закян и руководитель молодежной оперной программы Левон Джавадян проведут мастер-классы в Государственном музыкальном колледже "Саят-Нова" в Степанакерте.
24 октября в 12:00 в Государственном музее изобразительных искусств Шуши состоится концерт классической музыки Молодежной оперной программы Национального академического театра оперы и балета им. А. Спендиарова. В программе будут представлены арии и романсы из произведений армянских, русских и западноевропейских композиторов.
24 октября в 19:00 в Государственном музыкальном училище "Саят-Нова" пройдет концерт Молодежной оперной программы Национального академического театра оперы и балета им. А. Спендиарова.