Հայ մասնագետները Հալեպում պայթուցիկ զինամթերքի վտանգի իրազեկման սեմինարներ են անցկացրել
Հալեպում ՄԱԿ-ի զարգացման գրասենյակի խնդրանքով հոկտեմբերի 20-ին եւ 21-ին «Հումանիտար ականազերծման եւ փորձագիտական կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի մասնագետները պայթուցիկ զինամթերքի վտանգի իրազեկման սեմինարներ են անցկացրել միջազգային մի քանի կազմակերպությունների ներկայացուցիչների համար։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 22 հոկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Հումանիտար ականազերծման եւ փորձագիտական կենտրոնից հայտնում են, որ ՀՀ Հումանիտար ականազերծման եւ փորձագիտական կենտրոնի ուսումնական մասի ղեկավար Գրիգոր Բասենցյանի եւ  գործողությունների բաժնի պետ  Արթուր Բլբուլյանի կողմից անցկացված դասընթացներին ընդհանուր առմամբ 120 մարդ է մասնակցել։
«Հումանիտար ականազերծման եւ փորձագիտական կենտրոն»-ի մասնագետները եւ ղեկավար կազմը խոսել են Հալեպ նահանգի վտանգված եւ արդեն իսկ մաքրված տարածքների մասին, ներկայացրել անվտանգ վարքագծի կանոնները: Վերջիններս Հալեպում պարբերաբար նմանատիպ ծրագրեր են իրականացնում՝ կարեւորելով ականների վտանգի վերաբերյալ իրազեկվածության մակարդակի բարձրացումը: Համագործակցությունը շարունակվում է»:

Специалисты Центра гуманитарного разминирования и экспертизы провели семинары в Алеппо
По просьбе Офиса развития ООН в Алеппо 20 и 21 октября специалисты ГНКО “Центр гуманитарного разминирования и экспертизы” провели семинары для представителей нескольких международных организаций по информированию об опасности взрывчатых веществ.
СТЕПАНАКЕРТ, 22 октября, АРЦАХПРЕСС: Как сообщили «Арменпресс» в пресс-службе Центра гуманитарного разминирования и экспертизы, в семинарах, проведенных руководителем учебной части Центра гуманитарного разминирования и экспертизы Григором Басенцяном и начальником отдела действий Артуром Блбуляном, приняли участие 120 человек. Специалисты Центра гуманитарного разминирования и экспертизы и руководящий состав рассказали об угрозах и о уже расчищенных территориях провинции Алеппо, представили правила безопасного поведения. Специалисты центра в Алеппо периодически проводят подобные программы, подчеркивая важность повышения уровня информированности об опасности, исходящей от мин. Сотрудничество продолжается.