Իշխանաձորում ծխախոտի մշակությունն արդեն իրականություն է (տեսանյութ)
Քաշաթաղի շրջանի Իշխանաձոր համայնքում «Մասիս Տոբակո» ընկերության կողմից ծխախոտագործության համալիր ծրագրի շրջանակներում այս տարի մշակվել է 35 հեկտար տարածք:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 24 հոկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում Իշխանաձորի տեղամասի տեխնոլոգ Հայրապետ Պետրոսյանն ասել է, որ ներկայումս մթերվել է 47 տոննա ծխախոտի տերև: Աշխատանքները դեռևս շարունակվում են:
«Սածիլացումը սկսում ենք մայիս ամսին, սակայն տեղի բարենպաստ կլիման թույլ է տալիս աշխատանքները սկսել ապրիլին: Ընդհանուր առմամբ, աշխատանքները նախատեսվում է ավարտել մինչև նոյեմբերի կեսերը: Չորանոցում ընդհանուր խցիկների քանակը 16 է, ինչը հնարավորություն է տալիս մշակել մինչև 50 հա ծխախոտ»,- նշել է Հ. Պետրոսյանը:
Տեղամասի պատասխանատուի խոսքով՝ դաշտերում աշխատում է 22 մարդ Իշխանաձորից և հարակից գյուղերից: Եվս 17-ը աշխատում են չորանոցում: Մեր զրուցակիցը նշել է, որ հաջորդ տարի հնարավոր է ծավալներն ավելացվեն, ինչը թույլ կտա ավելի շատ մարդկանց ընդգրկել աշխատանքում:
Իշխանաձոր համայնքի ղեկավար Արսեն Թելունցն էլ մեզ հետ զրույցում ասել է, որ ծրագրի շնորհիվ լուծվում է մարդկանց աշխատանքով ապահովման խնդիրը: Համայնքի ղեկավարի խոսքով՝ ծխախոտագործությունն ամենաարդյունավետ ճյուղերից մեկն է համարվում Իշխանաձորում: Եթե այս տարի մարդիկ պարզապես աշխատում էին դաշտերում, ապա հաջորդ տարի, ըստ համայնքի ղեկավարի, բնակիչներից ոմանք ցանկություն են հայտնել աճեցնել ծխախոտ:

Tobacco Cultivation is one of the most efficient branches in Ishkhanadzor, Artsakh (Video)
As a part of the tobacco complex program, 35 hectares of land have been cultivated this year by the Masis Tobacco Company in the Ishkhanadzor community of Kashatagh region.
STEPANAKERT, OCTOBER 24,  ARTSAKHPRESS: In an interview with “Artsakhpress” Hayrapet Petrosyan, Ishkhanadzor district technologist noted that 47 tonnes of cigarette leaves have been stored up. Works are underway.
"In general, works are planned to be completed by mid-November. The total number of cabins in the dryer are 16, which enables to cultivate up to 50 hectares of cigarettes,” said Petrosyan.
According to the district official, there are 22 tobacco workers from Ishkhanadzor and neighboring villages. 17 people work in the dryer. Our interlocutor noted that next year volumes may increase.
Arsen Telunts, the head of the Ishkhanadzor community, told noted that the project provides people with jobs.
According to the head of the community, tobacco cultivation is one of the most efficient branches in Ishkhanadzor.