Ի՞նչ ծրագրեր են իրականացվել «Քաշաթաղ» բարեգործական հիմնադրամի միջոցներով. փաստում են թվերը
«Քաշաթաղ» բարեգործական հիմնադրամի շնորհիվ համանուն շրջանում կյանքի են կոչվել բնակարանաշինության, վերաբնակեցման, սոցիալական ապահովման, կրթության ոլորտների մի շարք ծրագրեր:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 29 հոկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում, անդրադառնալով հիմնադրամի գործունեությանը, տնօրեն Արտուշ Մխիթարյանը մանրամասնեց, որ այն իր աշխատանքները սկսել է 2010 թվականի օգոստոս ամսից:
«Հիմնական ուշադրությունը հատկացվել է վերաբնակեցման ոլորտին: Այդ նպատակով Կովսականում և Իշխանաձորում բազմաբնակարան շենքեր են կառուցվել Արցախում հաստատված սիրիահայ ընտանիքների համար, աջակցություն է տրամադրվել վերաբնակիչ ընտանիքներին կեցության նախնական պայմանների ստեղծման համար: Շրջանի մի շարք համայնքներում սոցիալական աջակցության շրջանակներում ֆինանսական միջոցներ են տրամադրվել ծնելիության խթանման ծրագրին և բազմազավակ ընտանիքներին»,- ասել է Մխիթարյանը: Խոսելով բնակարանային ծրագրերի իրականացման մասին՝ հիմնադրամի տնօրենը նշել է, որ մշտապես ձգտել են քիչ գումարներով շատ աշխատանք կատարել՝ պահպանելով որակն ու հարմարավետությունը:
Այս առթիվ մեր թղթակիցը զրուցել է  ներկա և նախկին ղեկավարների հետ այն համայնքների, որտեղ Հիմնադրամի կողմից իրականացվել են շինարարական աշխատանքներ:
«Իշխանաձոր գյուղը հիմնադրամի գործունեությունից առաջ և հետո շատ է տարբերվում իրարից»,- կեսկատակ-կեսլուրջ ժպտալով ասում է համայնքի ղեկավար Արսեն Թելունցը: Մեր զրուցակցի խոսքով՝ առաջին ուշադրությունը ստացել են համայնքում հաստատված սիրիահայ ընտանիքները, որոնց համար «Թուֆենկյան» բարեգործական հիմնադրամի համաֆինանսավորմամբ կառուցվել է երկու բազմաբնակարան շենք՝ 10 և 8 բնակարանանոց:
«Հիմնադրամի միջոցներով 2017 թվականին կառուցվել է 11, 2018 թվականին՝ 52 առանձնատուն, յուրաքանչյուրը՝ 7 միլիոն դրամ արժողությամբ: Արդյունքում համայնքի բնակչության թիվն աճել է մոտ 400-ով՝ 200-ից դառնալով 600: Դրանք լիարժեք կերպով ապահովել են Իշխանաձոր տեղափոխված վերաբնակիչների պահանջները: Ծրագրի հավուր պատշաճի իրագործումն ապացուցեց, որ նշված գումարով հնարավոր է լուծել մարդկանց բնակարաններով ապահովման խնդիրն այն դեպքում, երբ գործող պետական ծրագրերով ավելին է հատկացվում»,- նշեց Թելունցը:
Անդրադառնալով հիմնադրամի միջոցներով Իշխանաձորում իրականացված այլ ծրագրերի՝ համայնքի ղեկավարն ավելացրեց, որ բնակիչների զբաղվածության խնդիրը լուծելու համար տրամադրվել են նաև փոքր դրամաշնորհներ, կառուցվել է համայնքային նշանակության պահեստ և ևս մեկ շինություն, որը հետագայում տրամադրվել է Պաշտպանության բանակին:
Շրջանի Կովսական քաղաքի նախկին քաղաքապետ Ռազմիկ Մարգարյանը ևս փաստեց, որ «Քաշաթաղ» բարեգործական հիմնադրամը կարևորագույն դերակատարություն է ունեցել համայնքի զարգացման ծրագրերի կյանքի կոչմանը: «Կառուցվել է 12 ընտանիքի համար նախատեսված բազմաբնակարան շենք, որտեղ հիմնականում բնակեցվել են սիրիահայ ընտանիքներ:
Քաղաքի ջրամատակարարման խնդիրը լուծելու նպատակով անց է կացվել 2.5 կմ երկարությամբ ջրագիծ, որի խողովակները տրամադրվել էին ԱՀ կառավարության կողմից, իսկ մնացած ծախսերը հոգացել է Հիմնադրամը: Կովսական-Կապան ճանապարհին բարեկարգման ամենամյա աշխատանքները ևս իրականացվում էին Հիմնադրամի աջակցությամբ: Իսկ Կովսական-Կերեն 10 ԿՎտ բարձր լարման հոսանքագիծն ամբողջությամբ կառուցվել է Հիմնադրամի միջոցներով»,- նշել է նախկին քաղաքապետը:
Հիմնադրամի կողմից իրականացված ծրագրերից անմասն չի մնացել նաև Միջնավան քաղաքը: Միջնավանի նախկին քաղաքապետ Մանուկ Մկրտչյանը մեզ հետ զրույցում հաստատեց, որ 8 բնակարանանոց բազմաբնակարան շենքն արդեն մեկ տարի է, ինչ բնակեցված է:
«Կառուցվել և կահավորվել է համայնքային կենտրոնը, իսկ կենցաղի տան շենքում շինարարական աշխատանքներն ավարտման փուլում են: Բացի այդ, սոցիալապես անապահով բազմաթիվ ընտանիքների աջակցություն տրամադրելու նպատակով մշտապես դիմել ենք Հիմնադրամի օգնությանը»,- ասել է Մ. Մկրտչյանը:
«Երեք համայնքներում մոտ 8 տարիների ընթացքում՝ 101 բնակարան և առանձնատուն, ևս 35 միլիոն դրամի չափով տրամադրված շինանյութ, Երևանի և Ստեփանակերտի բուհերում շրջանից սովորող անապահով ընտանիքների երեխաների համար լրիվ կամ մասնակի փոխհատուցված վարձավճարներ, 21 մլն դրամի խրախուսական աջակցություն ծնելիության խթանման համար, Միջնավանի համայնքապետարանի կառուցում և կահավորում, Կովսական-Կերեն հոսանքագծի անցկացում, Կովսական-Կապան ռազմավարական նշանակության ճանապարհի բարեկարգ վիճակի պահպանում ու, հաստատ շատ այլ ծրագրեր, որ մեզ հաջողվել է իրականացնել «Քաշաթաղ» բարեգործական հիմնադրամի միջոցներով: Այս տարիների ընթացքում Արցախի կառավարության կողմից ի աջակցություն վերոնշյալ ծրագրերի իրականացման՝ պետական բյուջեից հատկացրել է 389 մլն 268 հազար դրամ: Այլ աղբյուրներից ևս կա որոշակի չափով աջակցություն, ինչի համար մեր շնորհակալությունն ենք հայտնում բոլորին»,- ամփոփել է Հիմնադրամի տնօրենը:

What projects been implemented with funds from "Kashatagh" Charitable Foundation?
Thanks to the “Kashatagh” Charitable Foundation, a number of housing, resettlement, social security and education programs have been implemented in the Kashatagh region, Artsakh Republic.
What projects been implemented with funds from
STEPANAKERT, OCTOBER 29,  ARTSAKHPRESS: Touching upon the Fund’s activities, Director Artush Mkhitaryan noted that the Fund started its activities in August, 2010.
“The fund mainly focused on resettlement issue. Apartment buildings have been constructed in Kovsakan and Ishkhanadzor for the Syrian-Armenian families resettled in Artsakh; support has been provided to the resettled families for the basic living conditions.
In a number of communities, as a part of the project, financial support has been provided to the birth promotion program and large families,”Mkhitaryan said.
On this occasion, our correspondent interviewed the current and former leaders of the communities where “Kashatagh” Charitable Foundation has undertaken construction works.
Talking about the village of Ishkhanadzor, the head of the community, Arsen Telunts, said:  “The focus was on the Syrian-Armenian families settled in the community, for which, with the co-financing of the “Tufenkian” Charitable Foundation, two apartment buildings have been built.
With the financial support of the Fund, 11 houses were built in 2017 and 52 in 2018, each costing 7 million drams. As a result of these works, the population of the community has increased by about 400, from 200 to 600,”noted Telunts.
Referring to other projects implemented in Ishkhanadzor, the head of community added that small grants were provided to solve the problem of employment of residents; a community warehouse and another building were built. Later it was provided to the Defense Army.
Razmik Margaryan, the former mayor of Kovsakan, noted: “Kashatagh Charitable Foundation has had an important role in the implementation of community development programs. An apartment building for 12 families has been built in the city. It was mainly settled by Syrian-Armenians.
In order to solve the water supply problem of the city, a 2.5 km long waterline has been constructed. The pipes were provided by Artsakh Republic Government and the rest of the expenses were covered by the Fund.
And the Kovsakan-Keren 10 kW high voltage line has been completely built with the financial support from the Fund,”the former mayor noted.
Such projects have also been implemented in the city of Mijnavan . Former Mayor of the city Manuk Mkrtchyan told us that the 8-room apartment building has been built in the city. M. Mkrtchyan added that the Fund supported a number of vulnerable families.”
"So during eight years, in three communities, 101 apartments and houses, 35 million drams worth of construction materials, full or partial compensation of  tuition fees of students from needy families studying in Yerevan and Stepanakert Universities, 21 million drams for birth promotion support, construction and furnishing of the municipality of Mijnavan, Kovsakan-Keren 10 kW high voltage line contraction, annual  improvement works of Kovsakan-Kapan road and, of course, many other projects that we have been able to implement with the help of the Kashatagh Charitable Foundation.
During these years 389 million 268 thousand drams has been allocated from the state budget in support of the above-mentioned programs. Of course, we receive supports from other channels as well, for which we would like to thank everyone, ” concluded the head of the Foundation.