Չավուշօղլուն քննադատել է ԱՄՆ-ի Ներկայացուցիչների պալատի՝ Հայոց ցեղասպանության ճանաչման որոշումը
Թուրքիայի արտգործնախարար Մևլութ Չավուշօղլուն քննադատում է ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի կողմից Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող 296 բանաձևի ընդունումը, հայտարարելով, թե այն «առոչինչ» է։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 30 հոկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Նշենք, որ ժամեր առաջ ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատը  405 կողմ, 11 դեմ ձայներով, ճանաչեց մեկ դար առաջ հայերի նկատմամբ տեղի ունեցած ցեղասպանությունը։
Չավուշօղլուն բանաձևի ընդունումը կապել է Սիրիայում իր ռազմական գործողության հետ։
Թուրքիայի ԱԳՆ նախարարը թվիթերյան իր էջում նշել է, որ Թուրքիան խափանել է «մեծ խաղ»՝  Սիրիայի հյուսիս-արևելքում իր գործողություններով, և որ պալատի կողմից ձեռնարկված քայլի նպատակն էր վրեժ լուծել այդ գործողության համար:
«Նրանք, ում նախագծերը հուսախաբ են եղել, դիմում են հնություն դարձած բանաձևերին: Այն շրջանակները, որոնք հավատում են, որ վրեժխնդիր են լինելու այս ճանապարհով, սխալվում են: Քաղաքականության մեջ պատմությունը շահագործողների այս ամոթալի որոշումը առոչինչ է մեր կառավարության և ժողովրդի համար», - Panorama.am-ի փոխանցմամբ՝ գրել է Չավուշօղլուն թվիթերում:

Turkish Foreign Minister Mevlut Cavusoglu slammed a move by the US House of Representatives on Tuesday to vote in favor of a resolution recognizing the 1915 Armenian Genocide, saying the decision was “null and void”.
Turkish FM slams US House’s move to recognize Armenian Genocide
STEPANAKERT, OCTOBER 30,  ARTSAKHPRESS: The House voted 405 to 11 in favor of a resolution recognizing the mass killings of Armenians a century ago as a genocide.
In a tweet, Cavusoglu said Turkey had thwarted a “big game” with its offensive into northeastern Syria and that the move by the House was aimed at taking revenge for the operation, Reuters reported.
“Those whose projects were frustrated turn to antiquated resolutions. Circles believing that they will take revenge this way are mistaken. This shameful decision of those exploiting history in politics is null&void for our Government and people,” Cavusoglu said on Twitter.