Ներկայացուցիչների պալատի բանաձևը հզոր ուղերձ է ցեղասպանության ժխտման դեմ պայքարում. ՀՀ ԱԳՆ
Հայաստանը ողջունում է ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի կողմից թիվ 296 բանաձևի ընդունումը, որով հաստատվում է ԱՄՆ դիրքորոշումը Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 30 հոկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին ասված է ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության տարածած հայտարարության մեջ:
«Այս բանաձևը կարևորագույն նշանակություն ունի, քանի որ հաստատակամ է պաշտոնական ճանաչման և հիշատակման միջոցով ոգեկոչելու Հայոց ցեղասպանությունը, մերժելու ժխտողականությունը և խրախուսելու Օսմանյան կայսրության կողմից 1915-1923թթ․ 1․5 միլիոն հայերի բնաջնջման վերաբերյալ կրթության և իրազեկվածության բարձրացումը՝ որպես 20-րդ դարում իրականացված ցեղասպանության հստակ օրինակ։
Այն ժամանակ Միացյալ Նահանգների ժողովուրդն ու ղեկավարությունը մեծ ջանքեր գործադրեցին հայերի նկատմամբ իրականցված վայրագություններին արձագանքելու գործում՝ փրկելով և օգնության ձեռք մեկնելով Հայոց ցեղասպանությունը վերապրածներին։ Այսօր Միացյալ Նահանգները տուն է ուժեղ ու կենսունակ հայ համայնքի՝ իրենց հայրենիքի հպարտ քաղաքացիների համար, ովքեր նշանակալի ավանդ են բերել ինչպես ԱՄՆ-ի ձեռքբերումներին և բարեկեցությանը, այնպես էլ մեր երկու ժողովուրդների միջև բարեկամությանը։ Այս բանաձևը հարգանքի տուրք է մատուցում Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին, ցուցադրում հարգանք նրանց արժանապատվության նկատմամբ և նշանավորում Ցեղասպանությունը վերապրածների կորովը և կենսունակությունը:
Հայաստանը խորապես շնորհակալ է ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի անդամներին՝ թիվ 296 բանաձևին օգտին իրենց վճռական և տպավորիչ քվեի համար, ինչը վկայում է ճշմարտության, արդարության, մարդասիրության, համերաշխության և մարդու իրավունքների համընդհանուր արժեքների նկատմամբ մեծագույն հանձնառության մասին:
Այս բանաձևը կարևոր ներդրում է միջազգային հանրության կողմից գործադրվող ջանքերին՝ ուղղված աշխարհի տարբեր անկյուններում նոր ցեղասպանությունների և զանգվածային վայրագությունների կանխարգելմանը, որոնք մեր օրերում շարունակում են ցնցել մարդկության գիտակցությունը։ Այն հզոր ուղերձ է ցեղասպանության չարիքի, ժխտման և արդարացման դեմ պայքարում, քանզի ընդգծում է Հայոց ցեղասպանության դասերի արդիականությունը մարդկության դեմ ներկայումս իրականացվող հանցագործությունների համատեքստում։
Այսօր մենք նաև մեր խորին երախտագիտությունն ենք հայտնում աշխարհի մյուս բոլոր պետություններին՝ Հայոց ցեղասպանության ճանաչման գործում նախկինում գործադրած ջանքերի համար:
Հայաստանը խորապես հանձնառու է՝ շարունակելու սերտ համագործակցությունը իր բոլոր միջազգային գործընկերների հետ՝ հետևողականորեն և վճռականորեն կառուցելու ամուր հիմքեր և կարողություններ ցեղասպանությունների և մարդու իրավունքների զանգվածային խախտումների կանխարգելման ուղղությամբ»,- ասված է հայտարարության մեջ:

МИД Армении приветствует принятие Палатой представителей США резолюции о признании Геноцида армян
Армения приветствует принятие Палатой представителей США резолюции 296, которой подтверждается позиция США по вопросу Геноцида армян. Об этом говорится в заявлении МИД Армении.
СТЕПАНАКЕРТ, 30 октября, АРЦАХПРЕСС: «Эта резолюция имеет важнейшее значение, поскольку утверждает намерение об официальном признании и памяти о Геноциде армян, заявляет о недопустимости его отрицания, подтверждает важность информирования о действиях Османской империи в 1915023 гг, направленных на уничтожение армян, как четкого примера первого геноцида 20-го века.
В то время народ и руководители США приложили большие усилия в деле реагирования на варварство в отношении армян, для их спасения, протянув руку помощи пережившим Геноцид армян.
Сегодня США дом для сильной и жизнеспособной армянской общины, для гордых граждан своей родины, внесших весомый вклад в достижения США и его процветание, а также в дружеские отношения между нашими двумя народами.
Эта резолюция дань уважения памяти жертв Геноцида армян, она демонстрирует уважение к их достоинству и знаменует стойкость и жизнеспособность переживших Геноцид армян.
Армения глубоко признательна членам Палаты представителей США за их решительные и впечатляющие голоса в поддержку резолюции 296, что свидетельствует о величайшей приверженности правде, справедливости, гуманизму, толерантности, всеобщим ценностям прав человека.
Эта резолюция важный вклад в прилагаемые международным сообществом усилия, направленные на предотвращение геноцидов и массового варварства в разных уголках мира, которые и в наши дни продолжают потрясать человеческое воображение. Это мощный мессидж в борьбе со злом, отрицанием и оправданием геноцида, поскольку подчеркивает актуальность уроков Геноцида армян в контексте происходящих и ныне преступлений против человечности.
Сегодня мы также выражаем глубокую благодарность всем другим странам за их усилия, приложенные в прошлом в деле признания Геноцида армян.
Армения привержена продолжению тесного сотрудничества со всеми международными партнерами для последовательного создания прочных основ в деле предотвращения геноцидов и массовых нарушений прав человека», - говорится в заявлении.