Իսրայելի դիվանագիտական ներկայացուցչություններն ամբողջ աշխարհում դադարեցրել են աշխատանքը
Իսրայելի բոլոր դեսպանություններն ու հյուպատոսությունները դադարեցրել են աշխատանքը երկրի ֆինանսների նախարարության հետ ԱԳ նախարարության կոնֆլիկտով պայմանավորված գործադուլի պատճառով:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 30 հոկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Համապատասխան հայտարարությունը հոկտեմբերին 30-ին զետեղվել Է Իսրայելի արտաքին քաղաքական գերատեսչության պաշտոնական կայքում:
«Ֆինանսների նախարարության գլխավոր տնօրենի կողմից համաձայնեցված եւ ստորագրված 2019 թվականի հուլիսի 21-ի պայմանավորվածությունները խախտելու եւ Իսրայել պետության արտասահմանում ծառայող դեսպանորդներին՝ միակողմանի կարգով այն նոր ցուցումները կատարել պարտավորեցնելու Իսրայելի ֆինանսների նախարարության որոշման կապակցությամբ, որոնք հակասում են ավելի վաղ ձեռք բերված պայմաններին եւ խախտում են արդեն մի քանի տասնամյակ գոյություն ունեցող կարգը, մենք հարկադրված ենք փակել դիվանագիտական ներկայացուցչությունները»,-ասված Է հաղորդագրության մեջ: Գործադուլի ընթացքում այցելուների մուտքը Իսրայելի՝ արտասահմանում գործող ներկայացուցչություններ կդադարեցվի, ծառայություններ չեն մատուցվի:
Իսրայելի ԱԳ նախարարությունում հայտարարել են, որ դիվանագիտական ներկայացուցիչների աշխատանքի կարգը եւ դրանց ֆինանսավորման ընթացակարգերը փոխելու որոշումը վնաս Է հասցնում գերատեսչության եւ ամբողջ երկրի գործառման հիմնարար գործիքներին: Գերատեսչությունում նշել են, որ ֆինանսների նախարարությունը դիվանագետներին այլ ընտրություն չի թողել, եւ հույս են հայտնել, որ կոնֆլիկտը կկարգավորվի մոտ ժամանակներս

Диппредставительства Израиля во всем мире приостановили работу
Все посольства и консульства Израиля приостановили работу в связи с забастовкой, вызванной конфликтом МИД с министерством финансов страны.
СТЕПАНАКЕРТ, 30 октября, АРЦАХПРЕСС: Соответствующее заявление было размещено в среду на официальном сайте внешнеполитического ведомства Израиля, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
"В связи с решением Министерства финансов [Израиля] нарушить согласованные и подписанные генеральным директором Минфина 21 июля 2019 года договоренности и обязать посланников государства Израиль, служащих за границей, в одностороннем порядке соблюдать новые указания, противоречащие ранее достигнутым условиям и нарушающие существующий уже несколько десятилетий порядок, мы вынуждены закрыть [дипломатические] представительства", - говорится в сообщении. В течение забастовки доступ посетителей в представительства Израиля за рубежом будет приостановлен, услуги оказываться не будут.
В МИД Израиля заявили, что решение изменить порядок работы диппредставительств и процедуры их финансирования наносит ущерб основополагающим инструментам функционирования ведомства и страны в целом. В ведомстве отметили, что Минфин не оставил дипломатам другого выбора и выразили надежду на урегулирование конфликта в ближайшее время.