Մասիս Մայիլյանը ելույթ է ունեցել ԱՄՆ Կոնգրեսում
Հոկտեմբերի 30-ին աշխատանքային այցով ԱՄՆ-ում գտնվող Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Մասիս Մայիլյանը՝ որպես հիմնական բանախոս, ելույթ է ունեցել ԱՄՆ Կոնգրեսում կայացած միջոցառմանը՝ նվիրված Արցախի անկախությանը։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 31 հոկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Ինչպես  հայտնեցին Արցախի Հանրապետության ԱԳՆ-ից, միջոցառումը կազմակերպվել էր Կոնգրեսի հայկական հարցերով հանձնախմբի նախաձեռնությամբ և ԱՄՆ-ում Հայաստանի Հանրապետության դեսպանության ու Արցախի Հանրապետության մշտական ներկայացուցչության, ինչպես նաև Հայ դատի ԱՄՆ հանձնախմբի և Ամերիկայի հայկական համագումարի համատեղ ջանքերով։
Արցախի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը երախտագիտություն է հայտնել միջոցառմանը ներկա կոնգրեսականներին՝ նախօրեին ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի կողմից 1915-1923 թթ․ Օսմանյան Կայսրությունում Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող և դատապարտող բանաձևին սատարելու համար։
Իր ելույթում Մասիս Մայիլյանն անդրադարձ է կատարել Արցախում պետականաշինության, հանրապետության միջազգային ճանաչման ու միջազգային համագործակցության ընդլայնման գործընթացներին, ինչպես նաև ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը։
Միջոցառմանը ելույթ ունեցած կոնգրեսականները վերահաստատել են իրենց հաստատակամությունը՝ սատարելու Արցախի անվտանգության ամրապնդմանը և միջազգային ճանաչմանը։
Կոնգրեսի անդամներ Բրեդ Շերմանը և Ֆրենկ Փալոունը հանդիսավոր կերպով Արցախի Հանրապետության պատվիրակության ղեկավար ԱԳ նախարար Մասիս Մայիլյանին են փոխանցել ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի կողմից Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող և դատապարտող H.Res.296 բանաձևի կրկնօրինակը։
Միջոցառմանը ելույթներով հանդես են եկել նաև ԱՄՆ-ում ՀՀ դեսպան Վարուժան Ներսեսյանը, ինչպես նաև Հայ դատի ԱՄՆ հանձնախմբի և Ամերիկայի հայկական համագումարի ներկայացուցիչները։

Minister of Foreign Affairs of Artsakh Masis Mayilian has delivered remarks on October 30 at an event in the US Congress dedicated to the independence of Artsakh.
Artsakh’s Foreign Minister delivers speech at US Congress event
STEPANAKERT, OCTOBER 31,  ARTSAKHPRESS: Mayilian is currently in the US on a working visit and he was the keynote speaker at the event.
“The event was organized at the initiative of the Congressional Caucus on Armenian Issues and through the joint efforts of the Embassy of the Republic of Armenia and the Permanent Representation of the Republic of Artsakh to the United States, as well as the Armenian National Committee of America and the Armenian Assembly of America. The Foreign Minister of Artsakh expressed his gratitude to the Congressmen present at the event for supporting the Resolution recognizing and condemning the Armenian Genocide in the Ottoman Empire in 1915-1923 adopted by the House of Representatives of the U.S. Congress the day before.
In his speech, Masis Mayilian touched upon the processes of state-building and international recognition of the Republic of Artsakh and expansion of its international cooperation, as well as the peaceful settlement of the Azerbaijan-Karabakh conflict. Congressmen speaking at the event reaffirmed their determination to continue to contribute to strengthening the security of the Republic of Artsakh and its international recognition. Congressmen Brad Sherman and Frank Pallone solemnly handed to the head of the delegation of the Republic of Artsakh, Foreign Minister Masis Mayilian a copy of the U.S. House of Representatives’ H.Res.296 Resolution recognizing and condemning the Armenian Genocide. Ambassador of the Republic of Armenia to the USA Varuzhan Nersesyan, as well as representatives of the Armenian National Committee of America and Armenian Assembly of America also delivered speeches at the event”, the Artsakh foreign ministry said in a news release.