Մնացականյանն արդարության հաստատման առումով կարևոր է համարում ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի բանաձևը
Հայաստանի Հանրապետության Արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանն արդարության հաստատման առումով կարևոր է համարում Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման բանաձևի ընդունումը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 1 նոյեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Այս մասին Մնացականյանն ասաց նոյեմբերի 1-ին ՀՀ Ազգային ժողովում լրագրողների հետ զրույցում:
«Սա չափազանց կարևոր է, և՛ հայ ժողովրդի համար արդարության հաստատման առումով, նաև ավելի լայն իմաստով սա բավական կարևոր է նաև նման ոճրագործությունների կանխարգելման գործընթացներում»,- ասաց Մնացականյանը:
Արտաքին գործերի նախարարը նշեց, որ բանաձևի ընդունումը կարևոր է նաև ԱՄՆ-ում ապրող հայերի համար:
«Մենք ունենք միլիոնավոր հայրենակիցներ Միացյալ Նահանգներում, և սա շատ էական է նրանց համար, որովհետև իրենք այդ երկրի քաղաքացիներ են և նպաստում են այդ երկրի հաջողություններին, այս բանաձևն արդարացրեց մեր հայրենակիցների սպասելիքները»,- նշեց ԱԳ նախարարը:
ԱՄՆ Կոնգրեսի ներկայացուցիչների պալատում հոկտեմբերի 29-ին կայացած քվեարկության արդյունքում ձայների մեծամասնությամբ ընդունվել է Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձևը։ Քվեարկությանը մասնակցած կոնգրեսականներից կողմ է քվեարկել, 405-ը, դեմ՝ 11-ը:
Հարգելի՛ ընթերցող, 1-5 բալային համակարգով կարող եք գնահատել նյութի որակը՝ 10-55 կարճ համարին ուղարկելով sms հաղորդագրություն՝ նշելով համապատասխան կոդը՝ -40-:

Мнацаканян резолюцию Палаты представителей США считает важной в плане установления справедливости
Министр иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян принятие Палатой представителей Конгресса США резолюции о признании Геноцида армян считает довольно важным.
СТЕПАНАКЕРТ, 1 ноября, АРЦАХПРЕСС: Как передает «Арменпресс», об этом Мнацаканян сказал 1 ноября в беседе с журналистами в Национальном собрании Армении.
“Это чрезвычайно важно и в плане установления справедливости для армянского народа, и в более широком смысле, это достаточно важно и в процессах предотвращения подобных преступлений”, - сказал Мнацаканян.
Министр иностранных дел отметил, что принятие резолюции важно также и для проживающих в США армян.
“У нас есть миллионы соотечественников в Соединенных Штатах, и это очень важно для них, поскольку они являются гражданами этой страны и способствуют успехам этой страны, эта резолюция оправдала ожидания наших соотечественников”, - отметил министр.
По итогам голосования в Палате представителей конгресса США 29 октября большинством голосов была принята резолюция о признании Геноцида армян. За принятие резолюции проголосовали 405 конгрессменов, против – 11 .