Մնացականյանն արդարության հաստատման առումով կարևոր է համարում ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի բանաձևը
Հայաստանի Հանրապետության Արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանն արդարության հաստատման առումով կարևոր է համարում Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման բանաձևի ընդունումը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 1 նոյեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Այս մասին Մնացականյանն ասաց նոյեմբերի 1-ին ՀՀ Ազգային ժողովում լրագրողների հետ զրույցում:
«Սա չափազանց կարևոր է, և՛ հայ ժողովրդի համար արդարության հաստատման առումով, նաև ավելի լայն իմաստով սա բավական կարևոր է նաև նման ոճրագործությունների կանխարգելման գործընթացներում»,- ասաց Մնացականյանը:
Արտաքին գործերի նախարարը նշեց, որ բանաձևի ընդունումը կարևոր է նաև ԱՄՆ-ում ապրող հայերի համար:
«Մենք ունենք միլիոնավոր հայրենակիցներ Միացյալ Նահանգներում, և սա շատ էական է նրանց համար, որովհետև իրենք այդ երկրի քաղաքացիներ են և նպաստում են այդ երկրի հաջողություններին, այս բանաձևն արդարացրեց մեր հայրենակիցների սպասելիքները»,- նշեց ԱԳ նախարարը:
ԱՄՆ Կոնգրեսի ներկայացուցիչների պալատում հոկտեմբերի 29-ին կայացած քվեարկության արդյունքում ձայների մեծամասնությամբ ընդունվել է Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձևը։ Քվեարկությանը մասնակցած կոնգրեսականներից կողմ է քվեարկել, 405-ը, դեմ՝ 11-ը:
Հարգելի՛ ընթերցող, 1-5 բալային համակարգով կարող եք գնահատել նյութի որակը՝ 10-55 կարճ համարին ուղարկելով sms հաղորդագրություն՝ նշելով համապատասխան կոդը՝ -40-:

FM highlights establishment of justice with US House passage of Armenian Genocide resolution
Armenian FM Zohrab Mnatsakanyan is highlighting the US House of Representatives passage of the Armenian Genocide resolution in terms of establishing justice.
STEPANAKERT, NOVEMBER 1,  ARTSAKHPRESS-ARMENPRESS: “This is highly important both in terms of establishing justice for the Armenian people, and in a broader sense this is rather important also in the processes of preventing such crimes,” Mnatsakanyan told reporters in parliament today.
He said the adoption of the resolution is also important for the Armenian-American community.
“We have millions of compatriots living in the United States, and this is very significant for them because they are citizens of the US and are contributing to this country’s successes, this resolution justified our compatriots’ expectations,” he said.
On October 29 the US House of Representatives adopted the Armenian Genocide Resolution (H.Res.296) by a vote of 405 to 11 with 3 voting present.