Հունաստանը վճռականորեն կգործի հօգուտ ԵՄ-Հայաստան կապերի առավել սերտացման. նախագահ Պավլոպուլոս
Հունաստանի Հանրապետության նախագահ Պրոկոպիոս Պավլոպուլոսը տիկնոջ՝ Վլասիա Պավլոպուլուի հետ նոյեմբերի 5-ին պաշտոնական այցով կժամանի Հայաստան:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 5 նոյեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այցին ընդառաջ Պրոկոպիոս Պավլոպուլոսը բացառիկ հայտարարություն է տրամադրել «Արմենպրես»-ին:
«Հույն-հայկական հարաբերությունները, որոնք հասել են բացառիկ մակարդակի, արմատներով գնում են դեպի հեռավոր անցյալ և հիմնված են ամուր բարեկամության, փոխըմբռնման, ինչպես նաև ստեղծարար ու արդյունավետ համագործակցության վրա: Մեր հարաբերություններն իրավամբ հասել են այն աստիճանի ներդաշնակության, որ դրանք ձգվում են երկկողմ հարաբերություններից անդին՝ դեպի միջազգային համագործակցության ավելի լայն դաշտ, քանի որ մի շարք կարևոր միջազգային հարցերի վերաբերյալ մեր համապատասխան տեսակետներն էականորեն համընկնում են, հատկապես այն հարցերում, որոնք առնչվում են Խաղաղության, Մարդու հիմնարար իրավունքների ու Սոցիալական արդարության պաշտպանությանը և ամրացմանը: Այս ուղղությամբ մեր ջանքերի հիմնական քաղաքական ու ինստիտուցիոնալ հենարանը միջազգային իրավունքի համապարփակ կիրառումն է:
Հունաստանի, Կիպրոսի և Հայաստանի միջև եռակողմ համագործակցությունն ամրապնդում է մեր համատեղ աշխատանքի վերը թվարկված պարամետրերը: Չնայած յուրաքանչյուր երկրի Սփյուռքի հարցերն այդ համագործակցության ելակետն են, այն միևնույն ժամանակ ստացավ ավելի լայն խթան և հանգեցրեց երեք երկրների միջև բազմակողմ համագործակցության: Այդուհանդերձ, Հունաստանի և Հայաստանի միջև բացարձակ անկեղծ և սերտ համագործակցության հիմքերում ընկած են նահատակության միմյանց նման իրողությունները:
Թեպետ մենք չենք սնում վրեժխնդրության որևէ զգացմունք հանցագործների հանդեպ, սակայն մենք չենք կարող մեզ թույլ տալ անգամ մի պահ մոռանալ այն, ինչ տեղի է ունեցել: Այդ փորձառության հիշողությունն ու հուշերն են, որ ստիպում են մեզ առաջ մղել «այլևս երբեք»-ի սկզբունքը: Նահատակվելու այս իրողությունը ներծծված է երկու վայրագ ցեղասպանությունների զոհերի արյան մեջ, մի կողմից՝ Հայոց ցեղասպանության, իսկ մյուս կողմից՝ Պոնտոսի հույների ցեղասպանության:
Բոլորի համար հայտնի է, որ այս հարցում Հունաստանը գլխավորեց ճանապարհը՝ 1996 թվականին ճանաչելով Հայոց ցեղասպանությունը և 2014 թվականին քրեականացնելով դրա ժխտումը: Մենք՝ հույներս, ուրախությամբ ողջունում ենք Հայոց ցեղասպանության ճանաչման տպավորիչ ընդլայնումը, որի ամենանշանավոր օրինակներից էր վերջերս Միացյալ Նահանգների Կոնգրեսի բանաձևը: Հայաստան կատարելիք այս այցի առթիվ իմ պարտքն եմ համարում հայտարարել, որ Հունաստանը վճռականորեն ու համառորեն հանդես է գալիս հանուն խաղաղության, բարգավաճման և մարդու հիմնարար իրավունքների ամեն երկրում, այլ ոչ թե միայն իր դաշնակիցների ու հարևանների մոտ: Այս սկզբունքները պաշտպանելու գործում մեզ առաջնորդող միակ սկզբունքը Միջազգային և եվրոպական իրավունքի հստակ ու բազմակողմ կիրառումն է:
Առաջնորդվելով այս քաղաքականությամբ՝ Հունաստանը.
Նախ և առաջ, ճանաչում է Լեռնային Ղարաբաղի խնդրի խաղաղ կարգավորման անհրաժեշտությունն ու աջակցում է դրա լուծմանը՝ հիմնված բացառապես միջազգային իրավունքի վրա: Հետևաբար, խաղաղ կարգավորման որոնման հարցում այն աջակցում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ջանքերին:
Եվ երկրորդը, Հունաստանը վճռականորեն հանդես է գալիս հօգուտ Եվրամիության և Հայաստանի ավելի սերտ մերձեցման: Այն բացառիկ առաջնահերթությունը, որը մենք տվել ենք Եվրամիություն-Հայաստան Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի վավերացման համար անհրաժեշտ ընթացակարգերը նախաձեռնելուն, հաստատում է այն կարևորությունը, որը մենք հատկացնում ենք հույն-հայկական հարաբերություններին»,-նշում է Նախագահ Պավլոպուլոսն իր հայտարարության մեջ:

Греция решительно выступает за сближение связей Армения-ЕС: президент Павлопулос
По приглашению президента Республики Армения Армена Саркисяна 5 ноября в Республику Армения с официальным визитом прибудет президент Греческой Республики Прокопис Павлопулос с супругой Власией Павлопулос.
СТЕПАНАКЕРТ, 5 ноября, АРЦАХПРЕСС: Накануне визита президент Греции предоставил Арменпресс эксклюзивное заявление, которое представляем ниже:
«Греко-армянские отношения, которые достигли исключительного уровня, уходят своими корнями в далекое прошлое и основаны на крепкой дружбе, взаимопонимании, а также творческом и эффективном сотрудничестве. Наши отношения действительно достигли такого уровня гармонии, что выходят за рамки двусторонних отношений и распространяется на более широкую область международного сотрудничества, поскольку наши взгляды по ряду важных международных вопросов в целом совпадают, особенно в вопросах, касающихся мира, защиты и укрепления прав человека и социальной справедливости. Основной политической и институциональной опорой наших усилий в этом направлении является комплексное применение международного права.
Трехстороннее сотрудничество между Грецией, Кипром и Арменией усиливает вышеупомянутые параметры нашей совместной работы. Хотя проблемы диаспоры в каждой стране являются отправной точкой для такого сотрудничества, оно также получило более широкое развитие и привело к многостороннему сотрудничеству между тремя странами. Вместе с тем, в основе абсолютно искреннего и тесного сотрудничества между Грецией и Арменией лежат схожие реалии мученичества.
Хотя мы не питаем никакого чувства мести преступникам, мы не можем позволить себе хоть на мгновение забыть о том, что произошло. Именно воспоминание и память об этом опыте заставляют нас придерживаться принципа «никогда больше». Эта реальность мученичества находится в крови жертв жестокого геноцида: с одной стороны - Геноцида армян, а с другой - Геноцида понтийских греков.
Известно, что Греция взяла на себя инициативу в этом вопросе, признав в 1996 году Геноцид армян и криминализировав его отрицание в 2014 году. Мы, греки, приветствуем впечатляющее расширение признания Геноцида армян, одним из наиболее ярких примеров которого является недавняя резолюция Конгресса США. В связи с визитом в Армению я считаю своим долгом заявить, что Греция твердо и настоятельно выступает за мир, процветание и уважение основных прав человека в каждой стране, а не только среди ее союзников и соседей. Единственным руководящим принципом в защите этих принципов является четкое и многостороннее применение международного и европейского права.
Руководствуясь этой политикой, Греция:
прежде всего, признает необходимость мирного урегулирования нагорно-карабахского конфликта и поддерживает его разрешение исключительно на основе международного права. Поэтому она поддерживает усилия Минской группы ОБСЕ по поиску мирного урегулирования.
и, во-вторых, Греция твердо выступает за более тесное сближение между Евросоюзом и Арменией. Исключительный приоритет, который мы придаем инициированию процедур, необходимых для ратификации Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве между ЕС и Арменией, подтверждает то важное значение, которое мы придаем греко-армянским отношениям.