Արտակ Բեգլարյանը մասնակցել է Եվրոպական օմբուդսմենի ինստիտուտի միջազգային համաժողովին
Արցախի Հանրապետության Մարդու իրավունքների պաշտպան Արտակ Բեգլարյանը նոյեմբերի 4-ին Ավստրիայի Իննսբրուք քաղաքում մասնակցել է Եվրոպական օմբուդսմենի ինստիտուտի միջազգային համաժողովին՝ նվիրված ժողովրդավարության և քաղաքացիական հասարակության ամրապնդման գործում օմբուդսմենների դերին:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 5 նոյեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին տեղեկացրին ԱՀ Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմից:
Որպես կազմակերպության լիիրավ անդամ՝ Ա.Բեգլարյանը մասնակցել է թեմատիկ քննարկումներին՝ հանդես գալով դիտարկումներով ու հարցադրումներով: Պաշտպանը, մասնավորապես, բարձրացրել է չճանաչված պետությունների միջազգային մեկուսացման խնդիրը՝ շեշտադրելով, որ այն բացասականորեն է անդրադառնում ժողովրդավարական ինստիտուտների ամրապնդման վրա: Նա ընդգծել է, որ ի հեճուկս միջազգային հանրահայտ փաստաթղթերում ամրագրված դրույթների՝ միջազգային հանրությունը դեմ է կանգնում մարդու իրավունքների համընդհանրության սկզբունքին:
Տվյալ հարցի շուրջ Եվրոպական օմբուդսմենի ինստիտուտի գլխավոր քարտուղար Ջոզեֆ Սիգելը նշել է, որ իր գլխավորած կազմակերպությունը համարում է, որ մարդու իրավունքները սահմաններ չունեն: Նա համոզմունք է հայտնել, որ ներառականությունը նպաստում է մարդու իրավունքների պաշտպանությանը և ժողովրդավարության ամրապնդմանը:
Ա.Բեգլարյանը առաջադրել է նաև գլոբալ հիմնախնդիրներին վերաբերող հարցեր, մասնավորապես՝ կառավարություն-քաղաքացիական հասարակություն կապի, լրատվամիջոցների փոխակերպման վերջին միտումների վերաբերյալ:
Համաժողովի շրջանակներում Պաշտպանը մտքեր է փոխանակել տարբեր երկրների և տարածաշրջանների Մարդու իրավունքների պաշտպանների հետ՝ նրանց հետ քննարկելով ընդհանուր հետաքրքրության մի շարք հարցեր:

Артак Бегларян принял участие в Международной конференции Института европейского омбудсмена
Защитник прав человека Республики Арцах Артак Бегларян 4 ноября в австрийском городе Инсбрук принял участие в Международной конференции Института европейского омбудсмена, посвященной роли омбудсмена в укреплении демократии и гражданского общества.
СТЕПАНАКЕРТ, 5 ноября, АРЦАХПРЕСС: Как сообщили «Арменпресс» в управлении по связям с общественностью и СМИ аппарата Защитника прав человека НКР, Бегларян, в качестве полноправного члена организации, участвовал в тематических обсуждениях, выступая со своими наблюдениями и вопросами. Омбудсмен Арцаха, в частности, поднял проблему международной изоляции непризнанных государств, подчеркнув, что она негативно отражается на укреплении демократических институтов. Он подчеркнул, что вопреки положениям, закрепленным в общеизвестных международных документах, международное сообщество выступает против принципа универсальности прав человека.
По данному вопросу генеральный секретарь Института европейского омбудсмена Джозеф Сигел отметил, что возглавляемая им организация считает, что права человека безграничны. Он выразил убеждение, что инклюзивность способствует защите прав человека и укреплению демократии.
А. Бегларян также задал вопросы, касающиеся глобальных проблем, в частности, связи правительство - гражданское общество, последних тенденций трансформации СМИ.
В рамках форума омбудсмен обменялся мнениями с защитниками прав человека разных странах и регионах, обсудив с ними ряд вопросов общего интереса.