Վյաչեսլավ Վոլոդինն ընտրվեց ՀԱՊԿ Խորհրդարանական վեհաժողովի նախագահ
Երևանում ընթացող Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության խորհրդարանական վեհաժողովի 12-րդ լիագումար նիստում Ռուսաստանի Դաշնության Պետական դումայի խոսնակ Վյաչեսլավ Վոլոդինը վերընտրվեց ՀԱՊԿ ԽՎ նախագահի պաշտոնում:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 5 նոյեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Այս մասին որոշումն ընդունվեց միաձայն:
Վյաչեսլավ Վոլոդինը ՀԱՊԿ խորհրդարանական վեհաժողովի նախագահի պաշտոնը զբաղեցնում է 2016թ. նոյեմբերից:
Երևանում ընթացող Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության խորհրդարանական վեհաժողովի նիստին մասնակցում են ՀՀ ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանը, ՀԱՊԿ ԽՎ նախագահ Վյաչեսլավ Վոլոդինը, Տաջիկստանի խորհրդարանի նախագահ Շուկուրջոն Զուխուրովը, Ղազախստանի Մաժիլիսի նախագահ Նուրլան Նիգմատուլինը, Ղրղըզստանի խորհրդարանի խոսնակ Դաստան Ջումաբեկովը, ՌԴ Դաշնային խորհրդի փոխխոսնակ Յուրի Վորոբյովը:
Դիտորդի և հյուրի կարգավիճակով նիստին մասնակցում են Սերբիայի, Իրանի և Կուբայի խորհրդարանների ներկայացուցիչները:

Chairman of the State Duma (lower house) of the Russian Parliament Vyacheslav Volodin was re-elected as Chairman of the Collective Security Treaty Organization (CSTO) Parliamentary Assembly during the organization’s 12th plenary session in Yerevan.
Duma Chairman Vyacheslav Volodin re-elected CSTO PA president
STEPANAKERT, NOVEMBER 5,  ARTSAKHPRESS-ARMENPRESS: Volodin was re-elected unanimously.
He is the presiding chairman of the CSTO PA since 2016.
Armenian Speaker of Parliament Ararat Mirzoyan, Tajik Speaker of Parliament Shukurjon Zuhurov, Nurlan Nigmatulin, the Speaker of Kazakhstan’s Mazhilis – the lower house of the country’s parliament,  Kyrgyz Speaker of Parliament Dastan Jumabekov, as well as Chairman of the State Duma (lower house) of the Russian Parliament Vyacheslav Volodin and Deputy Speaker of the Federation Council (upper house) of Russia Yuri Vorobyev, Belarus’s House of Representatives Deputy Chairman of the National Security Affairs Committee Vladimir Bazanov are taking part in the session.
Parliamentarians from Serbia, Iran and Cuba are participating in the session as guests and observers.