Ստեփանակերտում կառուցվում է պետական-պատմաերկրագիտական թանգարանի նոր շենք
ԱՀ պետական բյուջեի միջոցներով Ստեփանակերտում կառուցվում է պետական-պատմաերկրագիտական թանգարանի նոր շենք. այն գտնվում է Ազատամարտիկների անվան զբոսայգու հարակից տարածքում` կենտրոնական մարզադաշտ տանող ճանապարհին:
Ստեփանակերտում  կառուցվում  է  պետական-պատմաերկրագիտական      թանգարանի   նոր շենք
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 6 նոյեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին  «Արցախպրես»-ին  տեղեկացրել  են   ԱՀ   քաղաքաշինության  նախարությունից:
Ներկայումս իրականացվում   են  շենքի  միաձույլ երկաթբետոնե կոնստրուկտիվ աշխատանքները: Շինաշխատանքները  մեկնարկել  են  2018   թվականին:
Արցախի   պետական-պատմաերկրագիտական թանգարանի նոր շենքի ճարտարապետական լուծումները նախագծել է «Նարինե և Գեղանի» ՍՊԸ կազմակերպությունը: Շինարարությունն իրականացնում է «ՊԱՆՏ»  ՍՊ  ընկերությունը:
Տեղեկացնենք, որ  թանգարանը ներկայումս իր գործունեությունն իրականացնում   է 1939 թվականին կառուցված վթարային շենքում: Արցախի պետական-պատմաերկրագիտական թանգարանը հանրապետության պատմամշակութային այն միակ կետրոնն է, որտեղ ներկայացվում է Արցախի պատմությունը հնագույն ժամանակներից մինչև մեր օրեր:
Թանգարանի ֆոնդապահոցներում և ցուցադրության մեջ ներառված են 50 հազարից ավելի պատմամշակութային արժեքներ, որոնց գոյությունն ու արտահայտած տեղեկատվությունը վկայում են մեր արմատների ու կենսագրության  մասին:

В Степанакерте строится новое здание Государственного историко-геологического музея
На средства из государственного бюджета Республики Арцах в Степанакерте строится новое здание Государственного историко-геологического музея. Оно расположено на территории, прилегающей к парку воинов-освободителей, по дороге к центральному стадиону.
СТЕПАНАКЕРТ, 6 ноября, АРЦАХПРЕСС - Об этом "Арцахпресс" сообщили в министерстве градостроительства Арцаха.
В настоящее время ведутся монолитные железобетонные строительные работы. Строительные работы начались в 2018 году.
Архитектурные решения нового здания Государственного историко-геологического музея были разработаны ООО «Наринэ и Гехани». Строительство ведется ООО "ПАНТ".
В настоящее время музей функционирует в аварийном здании, построенном в 1939 году. Арцахский государственный историко-геологический  музей - единственный историко-культурный центр республики, представляющий историю Арцаха с древних времен до наших дней.