Նազարբաեւն առաջարկել Է Պուտինի եւ Զելենսկու հանդիպումը կազմակերպել Ղազախստանում
Ղազախստանի առաջին նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաեւն առաջարկում Է Ռուսաստանի եւ Ուկրաինայի ղեկավարներ Վլադիմիր Պուտինի ու Վլադիմիր Զելենսկու բանակցություններն անցկացնել Ղազախստանում:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 12 նոյեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Ես հանդիպել եմ պարոն Զելենսկու հետ, լսել նրան: Բառացիորեն երեկ խոսել եմ Վլադիմիր Պուտինի հետ այն թեմայով, թե ինչպես հետագայում լուծել այդ խնդիրը: «…» Ես կարծում եմ, որ հարկավոր Է Ռուսաստանի եւ Ուկրաինայի նախագահների առանձին անձնական հանդիպում»,-հայտարարել Է նա՝ ելույթ ունենալով «Աստանա ակումբ» դիսկուսիոն հարթակի նիստի ընթացքում:
Նազարբաեւի խոսքով՝ Ուկրաինայի ղեկավարն արդեն համաձայնել Է հանդիպել «չեզոք հարթակի» վրա:
Մոսկվայի եւ Կիեւի հարաբերությունները մնում են լարված: Ուկրաինան Ռուսաստանին մեղադրում Է երկրի հարավ-արեւելքում քաղաքացիական հակամարտությանը մասնակցելու մեջ: Մոսկվան մեղադրանքները ժխտում Է եւ պնդում, որ դրանք անընդունելի են ու անհիմն, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Назарбаев предложил организовать встречу Путина и Зеленского в Казахстане
Первый президент Казахстана Нурсултан Назарбаев предлагает провести переговоры глав России и Украины Владимира Путина и Владимира Зеленского в Казахстане.
СТЕПАНАКЕРТ, 12 ноября, АРЦАХПРЕСС: "Я встретился с господином Зеленским, послушал его. Буквально вчера говорил с Владимиром Путиным на тему, как дальше решать эту проблему. <…> Я считаю, что нужна отдельная личная встреча президентов России и Украины", — заявил он в ходе заседания дискуссионной площадки "Астана клуб", сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
По словам Назарбаева, украинский лидер уже согласился на встречу на "нейтральной площадке".
Отношения Москвы и Киева остаются напряженными. Украина обвиняет Россию в участии в гражданском конфликте на юго-востоке страны. Москва обвинения отрицает и настаивает на том, что они неприемлемы и голословны.