Հիլարի Քլինթոնը չի բացառել, որ կմասնակցի 2020-ի նախագահական ընտրություններին
ԱՄՆ նախկին պետքարտուղար եւ 2016-ի նախագահական ընտրություններում Դոնալդ Թրամփի մրցակից Հիլարի Քլինթոնը դեռեւս չի ծրագրում սկսել 2020-ի նախագահական մրցավազքը, սակայն չի բացառում իրադարձությունների նման զարգացումը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 13 նոյեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին նա ասել է BBC-ին տված հարցազրույցում, հաղորդում է News.am-ը:
«Ինչպես ես ասում՝ երբեք, երբեք, երբեք մի ասա «երբեք»»,- ասել է Քլինթոնը՝ նշելով, որ իր աջակիցները փորձում են համոզել իրեն առաջադրվել 2020-ի նախագահական ընտրություններում:
«Այս պահին դա բացարձակ չի մտնում իմ ծրագրերի մեջ»,- ասել է նա:
Հիլարի Քլինթոնն առաջին անգամ որոշել էր պայքարել նախագահի պաշտոնի համար 2008-ին, սակայն զիջել էր դեմոկրատների թեկնածու Բարաք Օբամային փրայմերիզների ժամանակ: 2016-ին կուսակցությունը հաստատել էր, որ Քլինթոնը կմասնակցի 2016-ի նոյեմբերի 8-ին նախագահական ընտրություններին, սակայն այդ ժամանակ Քլինթոնը զիջել էր հանրապետականների թեկնածու Դոնալդ Թրամփին:
ԱՄՆ նախագահի 59-րդ ընտրությունները կանցկացվեն 2020-ի նոյեմբերի 3-ին: Կուսակցական ակտիվիստների առաջին ժողովները տեղի կունենան Այովա նահանգում 2020-ի փետրվարի սկզբին: Դեմոկրատական կուսակցության համագումարը, որի ժամանակ կառաջադրվի նախագահի թեկնածուն, տեղի կունենա 2020-ի հուլիսի 13-16-ին Միլուոկիում (Վիսքոնսին նահանգ): Հանրապետական կուսակցության համագումարը տեղի կունենա 2020-ի օգոստոսի 24-27-ին Շառլոտ քաղաքում (Հյուսիսային Կառոլինա նահանգ):

Хиллари Клинтон не исключила участия в выборах в 2020 году
Бывший госсекретарь США и соперник американского лидера Дональда Трампа на выборах 2016 года Хиллари Клинтон пока не планирует вступать в президентскую гонку в 2020 году, однако не исключает вероятности такого развития событий. Об этом она заявила в интервью вещательной корпорации BBC, передает ТАСС.
СТЕПАНАКЕРТ, 13 ноября, АРЦАХПРЕСС: «Как я говорю, никогда, никогда, никогда не говори «никогда», - сказала Клинтон, отметив, что испытывает большое давление со стороны окружающих, которые пытаются убедить ее выдвинуть свою кандидатуру для участия в президентских выборах в США в 2020 году.
«Но на данный момент это совершенно не входит в мои планы», - заключила экс-госсекретарь США.
Хиллари Клинтон впервые решила бороться за пост президента на выборах 2008 года, однако тогда уступила по итогам праймериз победившему впоследствии кандидату от демократов Бараку Обаме. В 2016 году съезд Демократической партии США утвердил ее своим кандидатом в президенты на выборах 8 ноября 2016 года, однако Клинтон уступила кандидату от республиканцев Дональду Трампу.
59-е выборы президента США пройдут 3 ноября 2020 года. Первые собрания партийных активистов в ходе будущей президентской кампании состоятся в штате Айова в начале февраля 2020 года. Съезд Демократической партии, на котором будет выдвинут кандидат в президенты, пройдет с 13 по 16 июля 2020 года в Милуоки (штат Висконсин). Республиканцы проведут свой съезд с 24 по 27 августа 2020 года в городе Шарлотт (штат Северная Каролина).