Իրանում անկարգությունների ընթացքում իրավապահներ են զոհվել
Մի քանի իրավապահ Է զոհվել Իրանում տեղի ունեցած անկարգությունների ընթացքում, որոնց պատճառը բենզինի գների բարձրացումն Է:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 18 նոյեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Այդ մասին հայտարարել Է երկրի կառավարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Ալի Ռաբիին:
«Ցավոք, տեղի են ունեցել նաեւ անկարգություններ վերջին մի քանի օրվա ընթացքում: Իրավապահ մարմինների մի քանի աշխատակիցներ ենթարկվել են հարձակման ու զոհվել»,- ասել Է Ռաբիին մամուլի ասուլիսի ընթացքում: Նա հավելել Է, որ Իրանում բողոքների մասնակիցները սառը զենք եւ հրազեն են կիրառել անվտանգության ուժերի ներկայացուցիչների դեմ: Նրա խոսքը մեջբերում Է Իրանի կառավարության լրատվական պորտալը: Նոյեմբերի 15-ին Իրանում ուժի մեջ Է մտել կառավարության կարգադրությունը բենզինի գները կրկնակի բարձրացնելու մասին՝ մեկ լիտրի դիմաց 15 հազար ռիալից (0,09 դոլար) մինչեւ 30 հազար ռիալ (շուրջ 0,2 դոլար): Դրանից հետո Իրանի մի շարք քաղաքներում տեղի են ունեցել բողոքի ակցիաներ, ընդհարումներ ոստիկանության հետ:
Ցուցարարները հրկիզել են բանկերի գրասենյակներ եւ ավտոլցավորման կայաններ: Անկարգություններ են արձանագրվել հարյուրավոր փոքր բնակավայրերում: Տեղական եւ արեւմտյան զանգվածային լրատվամիջոցների հաղորդումներով՝ անկարգությունների ընթացքում զոհվել Է 12-ից մինչեւ 30 մարդ, տասնյակ մարդիկ վնասվածքներ եւ վերքեր են ստացել: Նոյեմբերի 16-ին հանրապետության իշխանությունները երկրում անջատել են Համացանցը՝ մուտք թողնելով սոսկ որոշ առցանց ծառայությունների համար:

В ходе беспорядков в Иране погибли несколько правоохранителей
Несколько правоохранителей погибли в ходе беспорядков в Иране, вызванных повышением цен на бензин, заявил официальный представитель правительства страны Али Рабии.
СТЕПАНАКЕРТ, 18 ноября, АРЦАХПРЕСС: "К сожалению, случались и беспорядки в течение последних нескольких дней. Несколько сотрудников правоохранительных органов подверглись нападению и погибли ", - сказал Рабии в ходе пресс-конференции. Участники протестов в Иране применяли холодное и огнестрельное оружие против представителей сил безопасности.
Его слова приводит информационный портал правительства Ирана,сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
15 ноября в Иране вступило в силу правительственное распоряжение о повышении цен на бензин в два раза - с 15 тыс. риалов ($0,09) до 30 тыс. риалов (около $0,2) за литр.
После этого решения в ряде городов Ирана прошли протестные акции, произошли столкновения с полицией. Манифестанты поджигали офисы банков и автозаправки. Беспорядки были зарегистрированы в сотне населенных пунктов. По сообщениям местных и западных СМИ, в ходе беспорядков погибли от 12 до 30 человек, десятки получили травмы и ранения. В субботу власти республики отключили интернет в стране, оставив доступ только к некоторым онлайн-сервисам.