Գերմանիան ակնկալում Է, որ Իրանի իշխանությունները երկխոսություն կսկսեն բողոքողների հետ
Գերմանիայի կառավարությունը հույս ունի, որ Իրանի իշխանությունները բենզինի գների բարձրացման դեմ բողոքողների հետ երկխոսություն վարելու պատրաստակամություն կդրսեւորեն:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 18 նոյեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Այդ մասին հայտարարել Է ԳԴՀ-ի նախարարների կաբինետի պաշտոնական ներկայացուցչի տեղակալ Ուլրիկե Դեմերը:
«Մենք անհանգստությամբ ենք հետեւում իրադարձությունների զարգացմանը, հատկապես զոհերի, ձերբակալությունների վերաբերյալ հաղորդագրություններին: Մենք կոչ ենք անում Իրանի կառավարությանը՝ հարգել հավաքների ազատությունը եւ կարծիքներ հայտնելու ազատությունը: Իրանում մարդիկ պետք Է հնարավորություն ունենան իրենց դժգոհությունը հայտնել քաղաքական եւ տնտեսական զարգացման կապակցությամբ, իրենց կարծիքը հայտնել ազատ եւ խաղաղ ձեւով»,-հայտարարել Է նա նոյեմբերի 18-ին կայացած ճեպազրույցում: Նա հավելել Է, թե Բեռլինը հույս ունի, որ «Իրանի կառավարությունը բողոքների ֆոնին երկխոսելու պատրաստակամություն կդրսեւորի»:
Վերջին օրերին Իրանի մի շարք քաղաքներում բողոքի ակցիաներ են տեղի են ունեցել բենզինի գները բարձրացնելու երկրի իշխանությունների որոշման կապակցությամբ: Ինչպես հայտնել են տեղական ԶԼՄ-ները, դրանցից մի քանիսը խաղաղ բնույթ Էին կրում, իսկ մյուսները վերաճել են անկարգությունների:

Германия рассчитывает на готовность властей Ирана к диалогу с протестующими
Правительство Германии рассчитывает, что власти Ирана проявят готовность к диалогу с протестующими против повышения цен на бензин.
СТЕПАНАКЕРТ, 18 ноября, АРЦАХПРЕСС: Как сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости, об этом заявила заместитель официального представителя кабмина ФРГ Ульрике Деммер.
"Мы наблюдаем за развитием событий с обеспокоенностью, особенно сообщения о жертвах, задержания. Мы призываем правительство Ирана уважать свободу собраний и свободу выражения мнений. Люди в Иране должны иметь возможность выражать свое недовольство политическим и экономическим развитием, выражать свое мнение свободно и мирно", - заявила она на брифинге в понедельник.
Она добавила, что Берлин надеется, что "иранское правительство на фоне протестов продемонстрирует готовность к диалогу".
В ряде иранских городов в последние дни прошли протесты, вызванные решением властей страны повысить цены на бензин. Некоторые из них, сообщали местные СМИ, носили мирный характер, а некоторые перерастали в беспорядки.