Իսպանիայում քննարկել են ՀՀ-ԵՄ վիզաների ազատականացման երկխոսության մեկնարկի հեռանկարները
ՀՀ-ԵՄ մուտքի արտոնագրերի ազատականացման շուրջ երկխոսության (ՄԱԱԵ) մեկնարկի հեռանկարները քննարկելու նպատակով Իսպանիա մեկնած ՀՀ միջգերատեսչական պատվիրակությունը՝ ՏԿԵՆ միգրացիոն ծառայության պետ Արմեն Ղազարյանի գլխավորությամբ, նոյեմբերի 18-ին Մադրիդում ունեցավ հանդիպում իսպանացի գործընկերների հետ։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 19 նոյեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին հայտնեցին Միգրացիոն ծառայությունից, ՀՀ պատվիրակության կազմում ընդգրկված էին նաև ՀՀ Ինտերպոլի ազգային կենտրոնական բյուրոյի պետ, ոստիկանության գնդապետ Արա Ֆիդանյանը, Արտաքին գործերի նախարարության Եվրոպայի վարչության պետ Տիգրան Սամվելյանը և հյուպատոսական վարչության պետի պաշտոնակատար Արտակ Ավետիսյանը։ Հանդիպմանը մասնակցել են նաև Իսպանիայում Հայաստանի դեսպան Վլադիմիր Կարմիշալյանը և հյուպատոս Էդուարդ Հարությունյանը։Իսպանական պատվիրակության կազմում էին Իսպանիայի արտաքին գործերի նախարարության հյուպատոսական վարչության պետ Խուան Դուարտե Կուադրադոն, օտարերկրացիների հարցերով գլխավոր վարչության տնօրենի տեղակալ Ռոսարիո Բեռնալ Գարսիան, վերջինիս խորհրդական Սերխիո Կրսնիկը, միգրացիոն հարցերի գրասենյակի փոխտնօրեն Մանուել էրնանդես Գամայոն, ներքին գործերի նախարարության միջազգային հարաբերությունների, ներգաղթի և օտարերկրացիների հարցերով գլխավոր վարչության փոխտնօրեն Մանուել Ալամա Օրենեսը և այլ բարձրաստիճան պաշտոնատար անձինք։
Երկու կողմերն էլ բարձր գնահատեցին սույն հանդիպման ձևաչափը և դրա արդյունավետությունը։ Բովանդակային քննարկումներ ծավալվեցին ՄԱԱԵ մեկնարկի շուրջ՝ դրա տարբեր բաղադրիչների մանրամասն ներկայացմամբ։
Հայաստանի միգրացիոն ծառայության պետ Արմեն Ղազարյանն ընդգծեց ՄԱԱԵ մեկնարկի համար նախապայման հանդիսացող ՀՀ-ԵՄ Մուտքի արտոնագրերի դյուրացման և Հետընդունման մասին համաձայնագրերի՝ ՀՀ կողմից արդյունավետ կիրարկման փաստը։ Նա ներկայացրեց նաև ընդհանուր միտումները հարկադիր վերադարձի ոլորտում, թվերի դինամիկան վերջին տարիների կտրվածքով։
Իսպանացի գործընկերներն աջակցություն հայտնեցին ոլորտի բարեփոխումների ուղղությամբ հայկական կողմից գործադրվող ջանքերին:

В Испании обсудили перспективы начала диалога по либерализации визового режима Армения –ЕС
18 ноября в Мадриде состоялась встреча межведомственной делегации РА во главе с начальником миграционной службы Министерства территориального управления Армении Арменом Казаряном, прибывшей в Испанию для обсуждения перспектив начала диалога по либерализации визового режима РА - ЕС.
СТЕПАНАКЕРТ, 19 ноября, АРЦАХПРЕСС: Как сообщили Арменпресс в миграционной службе, в составе делегации начальник Национального центрального бюро Интерпола Армении, полковник полиции Ара Фиданян, начальник управления Европы МИД Армении Тигран Самвелян и исполняющий обязанности начальника консульского управления Артак Аветисян. Во встрече приняли участие также и посол Армении в Испании Владимир Кармишалян и консул Эдуард Арутюнян. В составе испанской делегации - начальник консульского управления Министерства иностранных дел Испании Хуан Дуарте Куадрадо, заместитель директора Главного управления по вопросам иностранцев Росарио Бернал Гарсия, советник последнего Серхио Крсник, замдиректора управления по миграционным вопросам Мануэль Эрнандес Гамайо, заместитель директора Главного управления по международным отношениям, вопросам иммиграции и иностранцев МВД Мануэль Алама Оренес и другие высокопоставленные должностные лица.
Обе стороны высоко оценили формат этой встречи и ее эффективность. Развернулась содержательная дискуссия вокруг начала диалога по либерализации визового режима с подробным представлением его различных компонентов.
Начальник миграционной службы Армении Армен Казарян подчеркнул факт эффективного применения Арменией Соглашений об упрощении визового режима и реадмиссии РА - ЕС, являющихся предусловием для начала диалога по либерализации визового режима. Он представил также и общие тенденции в сфере принудительного возвращения, динамику цифр за последние годы.