Թուրքիայում չեն քննարկում C-400-ի շուրջ նոր համաձայնագրի կնքման հարցը
Թուրքիան ներկայում չի քննարկում C-400 զենիթահրթիռային համակարգերի մատակարարման վերաբերյալ Ռուսաստանի հետ նոր համաձայնագրի կնքման հարցը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 20 նոյեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Այդ մասին հայտարարել Է Թուրքիայի նախագահի պաշտոնական ներկայացուցիչ Իբրահիմ Կալընը:
«Ինչպես գիտեք՝ մեր համաձայնագիրն ստորագրվել Է 2017 թվականի ապրիլին, C-400-ի մատակարարման գործընթացն այդ համաձայնագրի շրջանակում շարունակվում Է: Ներկայում նոր համաձայնագրի կնքման մասին խոսք չկա: Առաջիկայում կշարունակվի մարտկոցների մատակարարման, անձնակազմի ուսուցման, համակարգերի ծավալման, տեղակայման վայրերի ընտրության, ծրագրային ապահովման կարգաբերման գործընթացը: Դա, իհարկե, տեւական գործընթաց Է տեխնիկական տեսանկյունից»,- նոյեմբերի 20-ին նրա խոսքը մեջբերել Է Էրդողանի վարչակազմի կայքը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Turkey not considering plans to sign new deal with Russia on supplies of S-400 systems
Turkey is not considering any plans of signing a new deal with Russia on the supplies of S-400 missile systems, Turkish Presidential Spokesman Ibrahim Kalin said on November 20, reports TASS.
STEPANAKERT, NOVEMBER 20, ARTSAKHPRESS: “As you know, our deal was signed in April 2017, the process [of S-400 supplies] under this agreement is underway. At the moment, there is no talk on signing a new agreement. Now an effort will continue on delivering the batteries, training personnel, deploying the systems, choosing their location and software adjustment. This is certainly a long process in technical terms”, Kalin stated, according to the website of Erdogan’s administration.
In September 2017, Russia announced that it had signed a 2.5 billion USD deal with Turkey on supplying S-400 missile systems. The contract envisages partial transfer of production technology to the Turkish side. The first deliveries began on July 12, 2019.