ՀՀ նախագահը համագործակցության հեռանկարներն է քննարկել Կատարի ներդրումային հիմնադրամի հետ
Պաշտոնական այցով Կատարի Պետությունում գտնվող՝ Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը Դոհայում հանդիպել է Կատարի ներդրումային հիմնադրամի՝ Qatar Investment Authority-ի ներդրումների մասով ղեկավար Ահմեդ Ալի Ալ Համադիի և տարածաշրջանային պատասխանատու Ֆաիսալ Թանի Ալ Թանիի հետ։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 20 նոյեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Հանդիպմանը մասնակցել է նաև Հայաստանի պետական հետաքրքրությունների ֆոնդի գլխավոր տնօրեն Դավիթ Փափազյանը։
Ինչպես հայտնեցին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, քննարկվել են Հայաստանի հետ համագործակցության հեռանկարները, ներդրումային ծրագրերի իրականացման հնարավորությունները, ինչպես նաև կարևորվել է Հայաստանի պետական հետաքրքրությունների ֆոնդի և Qatar Investment Authority-ի միջև արդյունավետ փոխգործակցության հաստատումը։
Որպես Հայաստանի հետ հնարավոր համագործակցության ուղղություններ մասնավորապես նշվել են էներգետիկայի, սննդի անվտանգության, լոգիստիկ ենթակառուցվածքների ոլորտները։ Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել երկու կառույցների՝ Հայաստանի պետական հետաքրքրությունների ֆոնդի և Qatar Investment Authority-ի միջև անհրաժեշտ տեղեկատվության փոխանակման, համագործակցության հետագա հնարավորությունների վերաբերյալ քննարկումների շարունակման մասին։
Qatar Investment Authority-ը Կատարի պետական ներդրումային հիմնադրամն է, որը ներդրումային ծրագրեր է իրականացնում ինչպես երկրի ներսում, այնպես էլ նրա սահմաններից դուրս։ Ներդրումային հիմնական ուղղություններից են համարվում անշարժ գույքի, արժեթղթերի և այլ ոլորտները։ Qatar Investment Authority կողմից կառավարվող ակտիվների ծավալը գնահատվում է շուրջ 335 միլիարդ դոլար։

Президент Армении обсудил перспективы сотрудничества с Инвестиционным фондом Катара
Находящийся с официальным визитом в Государстве Катар президент Республики Армения Армен Саркисян в Дохе встретился с руководителем Инвестиционного фонда Катара по части инвестиций Qatar Investment Authority Ахмедом Али Аль Хамади и региональным ответственным Фаисалом Тани Аль Тани. Во встрече принял участие также генеральный директор Фонда государственных интересов Армении Давид Папазян.
СТЕПАНАКЕРТ, 20 ноября, АРЦАХПРЕСС: Как сообщили Арменпресс в управлении по связям с общественностью и СМИ Аппарата президента Армении, были обсуждены перспективы сотрудничества с Арменией, возможности реализации инвестиционных программ, а также была отмечена важность установления эффективного взаимодействия между Фондом государственных интересов Армении и Qatar Investment Authority.
В качестве возможных направлений сотрудничества с Арменией были отмечены сферы энергетики, продовольственной безопасности, логистических инфраструктур. Была достигнута договоренность об обмене необходимой информацией между двумя структурами - Фондом государственных интересов Армении и Qatar Investment Authority, продолжении обсуждений о дальнейших возможностях сотрудничества.
Qatar Investment Authority - Государственный инвестиционный фонд Катара, который реализовывает инвестиционные программы как внутри страны, так и за ее пределами. Основные инвестиционные направлениями фонда - недвижимость, ценные бумаги и другие сферы. Объем управляемых Qatar Investment Authority активов оценивается в $ 335 млрд.