«Ես իմ անուշ Հայաստանի․ կենարար ջուր և արև համայնքներին» խորագրի ներքո կանցկացվի Հեռուստամարաթոն-2019-ը
«Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի կողմից կազմակերպվող ամենամյա հեռուստամարաթոնն այս տարի կանցկացվի նոյեմբերի 28-ին. մեկնարկը կտրվի Հայաստանի հանրային հեռուստաընկերությամբ, ժամը 22:00-ին։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 22 նոյեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի մամուլի խոսնակ Արմինե Թոխմախյանն ասել է, որ ազգային նվիրատվության 22-րդ հեռուստամարաթոնը կանցկացվի «Ես իմ անուշ Հայաստանի կենարար ջուր և արև համայնքներին» խորագրի ներքո: 12-ժամյա համահայկական միջոցառման առաջին 4 ժամն այս տարի կանցկացվի Երևանում, իսկ հաջորդ 8 ժամը կհեռարձակվի Լոս Անջելեսից։
««Հեռուստամարաթոն-2019»-ի ընթացքում հավաքագրված գումարը կնպատակաուղղվի խմելու ջրի մատակարարման և արևային էներգիայի կիրառման ծրագրերի իրականացմանն Արցախում, ինչպես նաև Հայաստանի երեք մարզերում՝ Տավուշ, Լոռի և Շիրակ։ Ընդհանուր առմամբ, 100-ից ավել համայնքներ կդառնան ծրագրերի շահառուներ և կապահովվեն շուրջօրյա ջրամատակարարմամբ, անվճար ջեռուցմամբ ու էլեկտրաէներգիայով։ Ի դեպ, արդեն իսկ մեկնարկել են առաջին նվիրատվություններն ինչպես անհատների, այնպես էլ տարբեր կազմակերպություններ կողմից»,- նշել է Ա. Թոխմախյանը:
Հեռուստամարաթոնի ընթացքում հավաքագրված գումարը վերջնական չի լինում, քանի որ, ըստ մեր զրուցակցի, որպես կանոն, նվիրատվությունները շարունակվում են մինչև տարեվերջ: Մինչ հեռուստամարաթոնի մեկնարկն էլ անց են կացվում հեռախոսամարաթոններ: Նոյեմբերի 9–ին Բրազիլիայում մեկնարկած Ֆոնեթոն 2019–ը, որի նպատակն է գումար հավաքագրել Սաղմոսավանի համայնքային կենտրոնի կառուցման համար, արդեն իսկ հավաքել է 42.000 ԱՄՆ դոլլար: Իսկ հոկտեմբերի 20–ին Տորոնտո քաղաքում կազմակերպված տարեկան գալաճաշկերույթի ընթացքում հավաքագրվել էր 670.000 ԱՄՆ դոլար: Ճաշկերույթից ստացված հասույթը կուղղվի Ասկերանի շրջանի Պատարա գյուղում նոր դպրոցի կառուցմանը, Շուշիի Դանիել Ղազարյանի անվան երաժշտական դպրոցի վերանորոգմանը և բազմազավակ ու կարիքավոր ընտանիքի համար նոր տան կառուցմանը:
«Առաջիկայում հեռախոսամարաթոն կանկացվի Ֆրանսիայում: Նշեմ, որ «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի կողմից վերջերս գործարկված նոր կայքը հնարավորություն է տալիս կատարել նաև առցանց նվիրատվություններ: Կոչ ենք անում համայն հայությանը մասնակցելու համահայկական դրամահավաքին և միասնական ջանքերով զարգացնելու մեր համայնքները»,- ավելացրել է Ա. Թոխմախյանը:

"Телемарафон-2019" состоится 28 ноября
Ежегодный телемарафон, организованный Всеармянским фондом «Айастан», состоится 28 ноября. Начало будет транслироваться по Общественному телевидению Армении в 22:00.
СТЕПАНАКЕРТ, 22 ноября, АРЦАХПРЕСС - В беседе с корреспондентом "Арцахпресс" пресс-секретарь Всеармянского фонда "Айастан" Армине Тохмахян сказала, что в этом году первые 4 часа 12-часового всеармянского мероприятия пройдут в Ереване, а остальные 8 часов будут транслироваться из Лос-Анджелеса.
Средства, собранные в ходе "Телемарафона -2019", будут использованы для реализации проектов по питьевому водоснабжению и солнечной энергии в Арцахе, а также в трех регионах Армении - Тавуше, Лори и Шираке. В целом, более 100 общин станут бенефициарами проекта и будут обеспечены круглосуточным водоснабжением, бесплатным отоплением и электричеством. Кстати, первые пожертвования уже были сделаны как частными лицами, так и различными организациями», - сказала А. Тохмахян.
Сумма, собранная во время телемарафона, не является окончательной, так как, по словам нашей собеседницы, пожертвования, как правило, продолжаются до конца года. Телефонные марафоны проводятся до начала телевизионных марафонов. «Фонетон-2019», запущенный 9 ноября в Бразилии с целью сбора средств на строительство общинного центра в Сагмосаване, уже собрал 42 000 долларов. А 20 октября во время ежегодного гала-ужина в Торонто было собрано 670 000 долларов. Вырученные средства будут потрачены на строительство новой школы в селе Патара в Аскеранском районе, ремонт музыкальной школы имени Даниэля Казаряна в Шуши и строительство нового дома для многодетной и нуждающейся семьи.
«В ближайшее время фонетон пройдет во Франции. Новый сайт, созданный Всеармянским фондом «Айастан», также позволяет делать пожертвования онлайн. Мы призываем всех армян принять участие в общеармянском сборе средств и объединить наши усилия для развития наших общин», - сказала А. Тохмахян.