Հայտնի է, թե երբ կվերակագնվի Ռուսաստանի և Վրաստանի միջև ավիահաղորդակցումը
Ռուսաստանի Դաշնության և Վրաստանի միջև ավիահաղորդակցումը, որը դադարեցվել էր բազմաթիվ հակառուսական ակցիաներից հետո՝ հուլիսի 8-ին, կարող է վերականգնվել 2020 թ-ի առաջին կիսամյակում
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 27 նոյեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին Известия-ին հայտնել է կառավարական աղբյուրը, փոխանցում է tert.am-ը:
Վերջինիս խոսքով՝ դիտարկվել է նաև մինչև Ամանոր ավիահաղորդկցման վերականգնման տարբերակը, սակայն Վրաստանում քաղաքական ճգնաժամը թույլ չի տվել գնալ այդ քայլին:
Աղբյուրի տվյալներով՝ չնայած հանրապետությունում հակառուսականությամբ պայմանավորված լարվածությունը նվազել է, այնուամենայնիվ իրավիճակը դեռևս վտանգավոր է:
«Թռիչքների սառեցման որոշումը կայացվել էր ի պատասխան Վրաստանում Ռուսաստանի քաղաքացիների անվտանգությանն ուղղված սպառնալիքների և հակառուսական տրամադրությունների: Այժմ պետք է սպասել Վրաստանում ներքաղաքական ճգնաժամի ավարտին»,- ասել է նա:
Լրատվամիջոցի զրուցակցի խոսքերով՝ ավիահաղորդակցման վերականգնման մասին որոշումը կայացվել է Մոսկվայի կողմից միակողմանիորեն և Թբիլիսիի հետ նպատակաուղղված խորհրդակցությունների բացակայության դեպքում նույնկերպ էլ կկասեցվի:
Վրաստանում համաձայն են, որ վերջին խոսքը Ռուսաստանինն է: Ինչպես հայտնել է Վրաստանի վարչապետի՝ ՌԴ հետ հարցերով հատուկ ներկայացուցիչ Զուրաբ Աբաշիձեն՝ Թբիլիսինն կողջունի թռիչքների վերականգնումը:

СМИ узнали сроки возобновления авиасообщения России и Грузии
Запрет на авиасообщение с Грузией, введенный Россией 8 июля из-за многочисленных антироссийских акций, может быть снят в первой половине 2020 года, рассказал «Известиям» информированный правительственный источник.
СТЕПАНАКЕРТ, 27 ноября, АРЦАХПРЕСС: По его словам, рассматривался вариант восстановления авиасообщения до Нового года, однако политический кризис в Грузии, проходящий на фоне массовых митингов в Тбилиси, не позволил этого сделать.
По данным источника, несмотря на снижение «накала русофобии» в республике, ситуация в стране остается небезопасной.
«Решение заморозить перелеты принималось в ответ на угрозу безопасности российским гражданам и разгул русофобских настроений. Сейчас надо дождаться завершения внутриполитического кризиса в Грузии», — пояснил он.
По словам собеседника «Известий», решение о восстановлении авиасообщения принималось Москвой в одностороннем порядке и отменяться будет в таком же режиме без целенаправленных консультаций с Тбилиси.
В Грузии согласны, что последнее слово остается за Россией. Как заявил спецпредставитель грузинского премьера по отношениям с РФ Зураб Абашидзе, Тбилиси будет приветствовать возвращение перелетов.