Չինաստանն ԱՄՆ-ից առաջ Է անցել արտասահմանյան երկրներում դեսպանությունների թվով. AFP
Չինաստանն առաջին անգամ ԱՄՆ-ից առաջ Է անցել արտասահմանում դիվանագիտական առաքելությունների թվաքանակով:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 27 նոյեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ «Ներկայում Չինաստանը 276 դիվանագիտական ներկայացուցչություն ունի ամբողջ աշխարհում, ինչը երեքով ավելի Է, քան Միացյալ Նահանգներինը»,-գործակալությունը մեջբերում Է ամենամյա «Գլոբալ դիվանագիտական ինդեքսի» (Global Diplomacy Index) տվյալները:
Այդ արդյունքը կարելի Է համարել «աշխարհաքաղաքական փոփոխությունների» վկայություն, որոնք պայմանավորված են նախագահ Թրամփի վարչակազմի օրոք բյուջեի կրճատումների եւ դիվանագետների կարիերային անհաջողությունների պատճառով ամերիկյան դիվանագիտության համար «անորոշության ժամանակաշրջանի» գալով, նշում Է AFP-ն:
«Գլոբալ դիվանագիտական ինդեքսի» վերջին տվյալների համաձայն, աշխարհում դիվանագիտական առաքելությունների թվով երրորդ տեղում Ֆրանսիան Է (161 դեսպանություն եւ 89 գլխավոր հյուպատոսություն): Ռուսաստանը հինգերորդ հորիզոնականում Է (144 դեսպանություն եւ 85 գլխավոր հյուպատոսություն):
«Գլոբալ դիվանագիտական ինդեքսը» ազդեցության ցուցիչն Է համարվում աշխարհում, սակայն այն չի վկայում արտասահմանում դեսպանությունների աշխատանքի արդյունավետության մասին, ճշտում Է AFP-ն, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

AFP: Китай обогнал США по числу посольств в зарубежных странах
Китай впервые обошел США по количеству дипломатических миссий за рубежом. Как передает Арменпресс, об этом в среду сообщило AFP.
СТЕПАНАКЕРТ, 27 ноября, АРЦАХПРЕСС:"В настоящее время у Китая 276 диппредставительств по всему миру, что на три больше, чем у Соединенных Штатов", - приводит агентство данные ежегодного "Глобального дипломатического индекса" (Global Diplomacy Index).
Этот результат можно считать свидетельством "геополитических перемен", вызванных наступлением для американской дипломатии "периода неопределенности" при администрации президента Трампа из-за сокращений бюджета и карьерных неудач дипломатов, отмечает AFP.
По последним данным "Глобального дипломатического индекса", на третьем месте в мире по числу дипмиссий находится Франция (161 посольство и 89 генконсульств). России в нем отведено пятое место (144 посольства и 85 генконсульств).
"Глобальный дипломатический индекс" считается индикатором влияния в мире, однако он не свидетельствует об эффективности работы посольств за рубежом, уточняет AFP.