Ճապոնիայում հավանություն են տվել ցունամիից վնասված «Օնագավա» ԱԷԿ-ի վերագործարկման պլանին
Ճապոնիայի Ատոմային Էներգետիկայի վերահսկողության կոմիտեն հավանություն Է տվել «Օնագավա» ատոմակայանի երկրորդ ռեակտորի վերագործարկման պլանին, ատոմակայան, որը պատկանում Է Tohoku Electric Power Էներգաընկերությանը եւ գտնվում Է երկրի հյուսիս - արեւելքի Միյագիի պրեֆեկտուրայում:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 27 նոյեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Դրանում նշված Է, որ ռեակտորը համապատասխանում Է անվտանգության բարձրացված պահանջներին, որոնք Ճապոնիայում ատոմակայանների նկատմամբ սահմանվեցին «Ֆուկուսիմա-1»-ի վթարից հետո: Դա առաջին քայլն Է Էներգաբլոկի վերագործարկման ճանապարհին: Նաեւ Tohoku Electric Power-ից պահանջվում Է հավաստագիր ստանալ տարերային աղետների դեպքում անվտանգության միջոցների համապատասխանության վերաբերյալ եւ տեղական վարչակազմի հավանությունը:
Էներգաընկերությունը կայանի պարագծի ամրապնդման շջանակում կառուցել Է 29 մետր բարձրությամբ պարիսպ Խաղաղ օվկիանոսի ափի կողմից: Ըստ հաշվարկների՝ կառուցվածքը կարող Է ատոմակայանը պաշտպանել 23-մետրանոց ցունամիից: 2011 թվականին «Օնագավայի» երկրորդ ռեակտորը տուժեց երկրաշարժից եւ ցունամիից, սակայն դրա հովացման համակարգը չԷր վնասվել, ուստի այնտեղ վթարից հաջողվել Էր խուսափել: «Օնագավա» կայանը բաղկացած Է երեք ռեակտորից: Դրանցից երկրորդը՝ 825 մեգավատ հզորությամբ շահագործման Է հանձնվել 2005 թվականին, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

В Японии одобрили план перезапуска поврежденной цунами в 2011 году АЭС "Онагава"
Японский Комитет по контролю за атомной энергетикой одобрил план перезапуска второго реактора АЭС "Онагава", принадлежащей энергокомпании Tohoku Electric Power и расположенной в префектуре Мияги на северо-востоке страны.
В Японии одобрили план перезапуска поврежденной цунами в 2011 году АЭС
СТЕПАНАКЕРТ, 27 ноября, АРЦАХПРЕСС: Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс, oб этом говорится в распространенном в среду сообщении регулятора.
В нем отмечается, что реактор соответствует повышенным требованиям безопасности, которые были введены в Японии в отношении атомных электростанций после аварии на "Фукусиме-1". Это первый шаг на пути к перезапуску энергоблока. Также Tohoku Electric Power требуется получить сертификат о соответствии мерам безопасности на случай стихийных бедствий и одобрение местной администрации.
Энергокомпания в рамках укрепления периметра станции построила стену высотой 29 м со стороны побережья Тихого океана. По расчетам, конструкция может защитить АЭС от 23-метрового цунами. В 2011 году второй реактор "Онагавы" пострадал от землетрясения и цунами, однако его система охлаждения не была повреждена, поэтому аварии там удалось избежать.
Станция "Онагава" состоит из трех реакторов. Второй из них мощностью 825 МВт был введен в эксплуатацию в 2005 году.