Ֆրանսիայում ֆերմերները տրակտորներով արգելափակում են Փարիզ տանող ճանապարհները
Հարյուրավոր ֆրանսիացի ֆերմերներ, որոնք դժգոհ են իշխանությունների ագրարային քաղաքականությունից, նոյեմբերի 27-ի առավոտյան տրակտորներով մեկնել են Փարիզ՝ անցկացնելու բողոքի ակցիա:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 27 նոյեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ինչպես հայտնել Է France Info ռադիոկայանը, բողոքավորներն արդեն արգելափակել են Փարիզի տարածաշրջանի մի քանի հիմնական ճանապարհներ:
Ակցիային մասնակցում են ֆերմերներ Օ դը Ֆրանսի, Նորմանդիայի, Գրանդ Էստի, Կենտրոն – Լուարի հովտի, Բուրգունդիա - Ֆրանշ Կոնտեի տարածաշրջաններից: Տրակտորների վրա ամրացված են ցուցանակներ, որոնց վրա գրված Է «Մակրոնին պատասխանավությա՛ն», «Փրկեք ձեր ֆերմերին»:
Ցույցի մասնակիցները բողոքում են գյուղատնտեսության եւ պարենի վերաբերյալ անցյալ տարի ընդունված օրենքի դեմ, որը, նրանց խոսքով՝ «չի բարելավել ֆերմերների վիճակը»: Նրանք իշխանություններին կոչ են անում «կատարելու իրենց պարտավորությունները եւ կոնկրետ գործողությունների վերածելու խոստումները»: Առանձին արհմիությունների ներկայացուցիչներ հանդիպում են պահանջել Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի հետ: Այսօր բողոքի համանման ակցիաներ են պլանավորված այլ քաղաքներում, մասնավորապես, Լիոնում եւ Թուլուզում: Սպասվում Է, որ ակցիաները երեկոյան դեմ կավարտվեն, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

СМИ: во Франции фермеры на тракторах решили блокировать дороги, ведущие к Парижу
Сотни французских фермеров, недовольных аграрной политикой властей, отправились на тракторах в среду утром в Париж для проведения акции протеста.
СТЕПАНАКЕРТ, 27 ноября, АРЦАХПРЕСС: Как сообщила радиостанция France Info, протестующие уже заблокировали несколько основных дорог парижского региона, передает Арменпресс.
В акции принимают участие фермеры из регионов О-де-Франс, Нормандия, Гранд-Эст, Центр - Долина Луары, Бургундия - Франш-Конте. На тракторах установлены таблички, на которых написано "Макрона к ответу!", "Спасите своего фермера".
Участники демонстрации протестуют против принятого в прошлом году закона о сельском хозяйстве и продовольствии, который, по их словам, "не улучшил положение фермеров". Они призывают власти "выполнить их обязательства и превратить обещания в конкретные действия". Представители некоторых профсоюзов потребовали встречи с президентом Франции Эмманюэлем Макроном.
Аналогичные акции протеста запланированы в этот день в других городах, в частности, в Лионе и Тулузе. Ожидается, что акции завершатся к вечеру.