Ալբանիայում երկրաշարժի զոհերի թիվը հասել Է 39-ի
Ալբանիայում տեղի ունեցած ուժգին երկրաշարժի զոհերի թիվը հասել Է 39-ի: Այդ մասին, ինչպես հաղորդել Է Ալբանիայի հեռագրական գործակալությունը, նոյեմբերի 28-ին հայտնել Է երկրի վարչապետ Էդի Ռաման:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 28 նոյեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետը նաեւ երկրի ԶԼՄ-ներին նախազգուշացրել Է կեղծ լուրերի տարածումից:
Ավելի վաղ տեղեկացվել Էր 35 զոհվածի եւ ավելի քան 650 տուժածի մասին: քան 650 մարդ: Փլատակներից հաջողվել Է փրկել 45 մարդու: Որոնողափրկարարական գործողությունը ներկայում շարունակվում Է: Ալբանիայի իշխանությունները հայտարարել են ֆինանսական միջոցների հանգանակություն սկսելու մասին, որոնք կուղղորդվեն նոյեմբերի լույս 26-ի գիշերը տեղի ունեցած՝ 6,4 մագնիտուդով երկրաշարժի հետեւանքով տուժածների օգնությանը:
ԱՄՆ-ի Երկրաբանական ծառայության տվյալներով՝ երկրաշարժի Էպիկենտրոնը գտնվում Էր մայրաքաղաք Տիրանայի մերձակա Շիջակ քաղաքից 10 կիլոմետր դեպի հյուսիս - արեւմուտք ընկած շրջանում: Օջախը 10 կիլոմետր խորության վրա Էր: Ցնցումներն զգացվել են Տիրանայում, ինչպես նաեւ Հյուսիսային Մակեդոնիայում, Սերբիայում, Չեռնոգորիայում, Խորվաթիայում եւ Իտալիայի մի քանի հարավային նահանգներում:
Ալբանիայի սեյսմոլոգները հայտնել են, որ 6,4 մագնիտուդով երկրաշարժից հետո գրանցվել են 500-ից ավելի ստորգետնյա ցնցումներ: Տեղի ունեցած երկրաշարժն Ալբանիայում երկրորդ ուժգին երկրաշարժն Է դարձել աշնան սկզբից ի վեր, հաղորդել Է ՏԱՍՍ գործակալությունը:

Число жертв землетрясения в Албании возросло до 39
Число погибших в результате сильного землетрясения в Албании достигло 39 человек. Об этом в четверг сообщил премьер-министр Албании Эди Рама, передает Албанское телеграфное агентство.
СТЕПАНАКЕРТ, 28 ноября, АРЦАХПРЕСС: Премьер также предостерег СМИ страны от распространения ложных новостей и слухов.
Ранее сообщалось о 35 погибших и более 650 пострадавших. Из-под завалов удалось спасти около 45 человек. Работники экстренных служб продолжают поисково-спасательные операции,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Землетрясение магнитудой 6,4 произошло в Албании 26 ноября около 04:00 по местному времени (06:00 мск). По информации Геологической службы США, эпицентр находился в 10 км к северо-западу от города Шияк, расположенного недалеко от столицы Тираны. Очаг залегал на глубине 10 км. Толчки ощущались также в Северной Македонии, Сербии, Черногории, Боснии и Герцеговине, Греции, Хорватии и некоторых южных провинциях Италии.