Էրզրումի հայկական եկեղեցին թուրքերը վերածում են աղբավայրի
Էրզրումի Ազիզիյե շրջանի Գեզքյոյ թաղամասում գտնվող հայկական Սբ. Մինաս եկեղեցու մոտ Ազիզիյեի համայնքապետարանը շինարարական աղբ է կուտակում:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 29 նոյեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: 1790թ. կառուցված, այժմ կիսավեր վիճակում գտնվող եկեղեցին 2010-ին գրանցվել է որպես պատմական հուշարձան, ինչը ենթադրում է, որ շինությունը պետք է պահպանվեր պետության կողմից: Սակայն տեղի է ունենում ճիշտ հակառակը. շուրջբոլորը աղբավայրի վերածվելուց բացի եկեղեցին ենթարկվում է նաև գանձագողերի հարձակումներին: Գանձ գտնելու մոլուցքով տարված անձինք հորատումներ են արել եկեղեցու պատերի ու սյուների մոտ: Որոշ չարամիտների ձեռքով էլ ջնջվել են եկեղեցու ներսում եղած որմնանկարները: Այս մասին գրում է ermenihaber-ը։
Թաղամասի բնակիչների խոսքով՝ համայնքապետարանն այստեղ է կուտակում թաղամասերից հավաքած շինարարական աղբը: Եթե դա շարունակվի, ապա եկեղեցին կարող է ծածկվել աղբի կույտերով:
Նշենք, որ եկեղեցու հնարավոր վերականգնման վերաբերյալ հակասական տեղեկություններ են հրապարակել թե սեփականատեր Սաբրի Էնգինի և թե Ազիզիյեի համայնքապետարանի կողմից: Ի դեպ, Հայոց ցեղասպանությունից հետո հայապատկան բազմաթիվ անշարժ գույքեր, այդ թվում՝ եկեղեցիներ, պետության թույլտվությամբ սեփականաշնորվել են թուրքերի կողմից:
Այժմ Գերմանիայում բնակվող Էրգինը 2016-ին հայտարարել էր, որ համայնքապետարանը նրան սպառնում է քանդել եկեղեցին, եթե ինքն այն չվերանորոգի: Հայտնել էր, որ եկեղեցու վերակառուցման համար դիմել է մի շարք կառույցների, բայց ոչ մեկից դրական պատասխան չի ստացել:
Համայնքապետարանից էլ հայտարարում են, որ եկեղեցին վերականգնելու համար անհրաժեշտ է Էրգինի թույլտվությունը և իբր նա էլ թույլտվություն չի տալիս:

The 18th century Armenian Surp (Saint) Minas Church in the city of Erzurum in eastern Turkey now serves as a dumpsite
Armenian church in Turkey turned into dumpsite
STEPANAKERT, NOVEMBER 29, ARTSAKHPRESS: The half-ruined church located in Gezköy neighbourhood was listed as a historical monument in 2010, which entails that the building was to be protected by the Turkish authorities, but the reality is different, Panorama.am reports, citing Ermenihaber.
In addition to turning into a landfill, the church is also repeatedly attacked by treasure hunters, who have dug holes in the building. Some attackers have also erased the frescoes inside the church.
According to the local residents, the municipality dumps construction waste collected from the districts in the church area. If continued, the church may soon be covered with piles of garbage.
In 2016, the owner of the church, Sabri Ergin said the municipality had threatened to demolish the church if it were not restored. The owner says he has applied to a number of structures to have the church restored, but has received no response so far.
The municipality, in turn, claims that Ergin’s permission is required to restore the church, but he allegedly refuses to give it.