«Ֆուկուսիմա-1»-ից հալված միջուկային վառելիքի դուրսբերումը կսկսվի 2021 թվականին
Ճապոնիայի Էկոնոմիկայի, առեւտրի եւ արդյունաբերության նախարարությունը դեկտեմբերի 2-ին կայացած նիստում առաջարկել Է «Ֆուկուսիմա-1» ատոմակայանում վթարի հետեւանքների վերացման նոր ճանապարհային քարտեզ, վթար, որը տեղի ունեցավ 2011 թվականին հուժկու երկրաշարժից եւ դրան հաջորդած ցունամիից հետո:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 1 դեկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ինչպես նշվում Է, աշխատանքները կսկսվեն երկրորդ Էներգաբլոկից, որը համարվում Է «առավել խնդրահարույցը»:
Բոլոր վեց Էներգաբլոկներից բանեցված միջուկային վառելիքի դուրսբերումը պլանավորվում Է ավարտել մինչեւ 2031 թվականի վերջը: Նաեւ Ճապոնիայի նախարարությունը հանդես Է եկել վառելիքի դուրսբերման աշխատանքների սկսվելուց առաջ նմուշներ վերցնելու համար ռոբոտներ օգտագործելու օգտին:
Շահագործումից ատոմակայանը լիովին դուրս բերելու հաշվարկային ժամկետը, ըստ NHK-ի, մնացել Է անփոփոխ. Ճապոնիայի իշխանությունները մտադիր են աշխատանքներն ավարտել 2041 – 2051 թվականներին, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս» գործակալությունը:

Вывоз расплавленного ядерного топлива с "Фукусимы-1" начнется в 2021 году
Министерство экономики, торговли и промышленности Японии на заседании в понедельник предложило новую дорожную карту по ликвидации последствий аварии на АЭС "Фукусима-1", произошедшей в 2011 году после мощного землетрясения и последовавшего за ним цунами, сообщает NHK.
Вывоз расплавленного ядерного топлива с
СТЕПАНАКЕРТ, 2 декабря, АРЦАХПРЕСС: Как отмечается, работы начнутся со второго энергоблока, который считается "наиболее проблемным". Завершить вывоз отработавшего ядерного топлива из всех шести энергоблоков планируется до конца 2031 года. Также японское минэкономики выступило за использование роботов для взятия проб перед началом работ по вывозу топлива,сообщает Арменпресс со ссылкой на INTERFAX.RU.
Расчетная дата полного вывода АЭС из эксплуатации, по сообщению NHK, осталась неизменной - японские власти намерены завершить работы примерно до 2041-2051 годов.