ԱՄՆ-ի Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատն ընդունել Է բանաձեւ, որում հանդես Է եկել «մեծ յոթնյակին» Ռուսաստանի մասնակցության դեմ:
ԱՄՆ-ի Ներկայացուցիչների պալատը բանաձեւ Է ընդունել G7-ին Ռուսաստանի մասնակցության դեմ
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 4 դեկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Այդ մասին վկայում են քվեարկության արդյունքները:
Փաստաթղթի օգտին քվեարկել Է Ներկայացուցիչների պալատի 339 անդամ, դեմ՝ 71-ը: Այն ԱՄՆ-ում օրենքի ուժ չունի եւ հանձնարարական բնույթ Է կրում գործադիր իշխանության համար:
Բանաձեւում ասված Է, որ Ռուսաստանը չպետք Է վերադառնա G7 «այնքան ժամանակ, քանի դեռ նա չի հարգում հարեւանների տարածքային ամբողջականությունը եւ չի պահպանում ժողովրդավարական հասարակության ստանդարտները»:
Ավելի վաղ Դոնալդ Թրամփը խոստացել Է Վլադիմիր Պուտինին հրավիրել G7-ի հաջորդ հանդիպմանը, որը տեղի կունենա 2020 թվականին Միացյալ Նահանգներում: Նրա կարծիքով՝շատ միջազգային հարցեր իմաստ ունի քննարկել Ռուսաստանի հետ մեկտեղ, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Палата представителей США приняла резолюцию против участия России в G7
Палата представителей конгресса США приняла резолюцию, в которой выступила против участия России в "большой семерке", свидетельствуют результаты голосования.
СТЕПАНАКЕРТ, 4 декабря, АРЦАХПРЕСС: За документ проголосовали 339 членов палаты представителей, против были 71. Он не имеет силы закона в США и носит рекомендательный характер для исполнительной власти,сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
В резолюции говорится, что Россия не должна вернуться в G7 "до тех пор, пока она не станет уважать территориальную целостность соседей и соблюдать стандарты демократического общества".
Ранее Дональд Трамп пообещал пригласить Владимира Путина на следующую встречу G7, которая пройдет в Соединенных Штатах в 2020 году. По его мнению, обсуждать многие международные вопросы имеет смысл вместе с Россией.