Բունդեսթագում հայտնել են, որ ՆԱՏՕ-ն պետք է պատասխան տա Անկարայի կողմից ռուսական C-400 համակարգերի գնմանը
Գերմանիայի խորհրդարանի՝ Բունդեսթագի պատգամավոր, սոցիալ-դեմոկրատ Նիլս Շմիդը «ՌԻԱ Նովոստի» գործակալությանն ասել է, որ ՆԱՏՕ-ն պետք է պատասխանի Անկարայի կողմից ռուսական C-400 համակարգերի գնմանը և կարողանա Թուրքիայում տեղակայել ամերիկյան հակահրթիռային համակարգեր:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 5 դեկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Առաջին հերթին, դա խնդիր է դարձել ՆԱՏՕ-ի համար, դրա համար էլ մեզ պետք է վճռական պատասխան ՆԱՏՕ-ի կողմից, որովհետև մենք կարծում ենք, որ թուրքական հողում ռուսական զենքի տեղակայումը սպառնում է ՆԱՏՕ-ի միասնությանը: Ահա թե ինչու մենք պետք է այլ միջոց գտնենք Թուրքիայի տարածքը հրթիռներից պաշտպանելու համար»,- tert.am-ի փոխանցմամբ՝ ասել է Շմիդը:
Այն հարցին, թե ինչպես պետք է պատասխանի ՆԱՏՕ-ն, գերմանացի պատգամավորը նշել է, որ արժե միջոց գտնել և Թուրքիայում տեղակայել ամերիկյան հակահրթիռային համակարգեր:
С-400 համակարգերի մատակարարման պայմանագիրը Ռուսաստանի և Թուրքիայի միջև կնքվել է Մոսկվայում՝ 2017 թվականի ապրիլին: Այն դարձել է Ռուսաստանի ամենամեծ արտահանման պայմանագիրը ՆԱՏՕ-ի անդամ երկրի հետ:
C-400-ների մատակարարումը, որը ճգնաժամ էր առաջացրել Թուրքիայի և ԱՄՆ-ի հարաբերություններում, սկսվել է այս տարվա ամռանը:

НАТО должна ответить на закупку Анкарой С-400 - Бундестаг
НАТО должна ответить на покупку Анкарой российских комплексов С-400 и суметь разместить противоракетные системы США в Турции, заявил РИА Новости депутат бундестага от Социал-демократической партии Германии (СДПГ) Нильс Шмид.
СТЕПАНАКЕРТ, 5 декабря, АРЦАХПРЕСС "Во-первых, это стало проблемой для НАТО, и поэтому нам нужен решительный ответ от НАТО, потому что мы считаем, что размещение российского оружия на турецкой земле угрожает единству НАТО. Вот почему мы должны найти другой способ защитить территорию Турции от ракет", - сказал он.
На вопрос о том, какой это должен быть ответ, Шмид предположил, что, возможно, стоит найти способ разместить в Турции американские противоракетные системы.
Поставки новейших российских систем ПВО С-400, вызвавшие кризис в отношениях Турции с США, начались в середине июля. По словам президента Турции Тайипа Эрдогана, C-400 будут полностью введены в действие в апреле 2020 года.
Вашингтон требовал отказаться от сделки и взамен приобрести американские комплексы Patriot, грозя задержать или вообще отменить продажу Турции новейших истребителей F-35, а также ввести санкции в соответствии с CAATSA (закон "О противодействии противникам Америки посредством санкций"). Анкара отказалась идти на уступки.