ՌԴ ԱԳՆ-ն կողմ է արտահայտվել Վրաստանի հետ ավիահաղորդակցության վերականգնմանը
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 6 դեկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին հայտարարել են ՌԴ ԱԳՆ-ում փոխարտգործնախարար Անդրեյ Ռուդենկոյի և «Ժողովրդավարական շարժում՝ միասնական Վրաստան» կուսակցության նախագահ Նինո Բուրջանաձեի հանդիպումից հետո, փոխանցում է tert.am-ը:
«Կարևոր է, որ Թբիլիսիում առավել պատասխանատու մոտեցում ցուցաբերեն Ռուսաստանի հետ հարաբերությունների կառուցմանը»,-ասվում է գերատեսչության հաղորդագրության մեջ:
ԱԳՆ-ից ընդգծել են, որ Վրաստանում տիրող ընթացիկ իրավիճակը համարում են երկրի ներքին գործը:
«Ռուսաստանը սկզբունքորեն զերծ է մնում այլ երկրների ներքին քաղաքական գործընթացներին միջամտելուց: Մենք շահագրգռված ենք Վրաստանում և Անդրկովկասյան տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության հաստատմամբ»,-շեշտել են գերատեսչությունից:
Հիշեցնենք, որ Վրաստանի հետ ավիահաղորդակցությունը դադարեցնելու մասին հրաման ՌԴ ղեկավար Վլադիմիր Պուտինն արձակել էր ս.թ. հուլիսի 8-ին՝ Թբիլիսիում տիրող անհանգստությունների և բողոքի ցույցերի պատճառով ստեղծված վտանգավոր իրավիճակի հետևանքով:

В МИД выступили за восстановление авиасообщения с Грузией
Россия заинтересована в восстановлении авиасообщения с Грузией, заявили в МИД после встречи замглавы ведомства Андрея Руденко с председателем партии "Демократическое движение — Единая Грузия" Нино Бурджанадзе.
СТЕПАНАКЕРТ, 6 декабря, АРЦАХПРЕСС: "Важно, чтобы в Тбилиси проявили более ответственный подход к выстраиванию отношений с Россией", — говорится на сайте министерства.
В МИД подчеркнули, что считают текущую ситуацию в Грузии ее внутренним делом.
"Россия принципиально воздерживается от вмешательства во внутриполитические процессы других стран. Мы заинтересованы в мире и стабильности в Грузии и в целом в Закавказском регионе", — отметили в дипведомстве.
Запрет на полеты
Прямое авиасообщение с Грузией запрещено для российских перевозчиков с 8 июля по указу Владимира Путина. Минтранс также приостановил полеты грузинских компаний в Россию.
Такие решения были приняты на фоне антироссийских акций в Тбилиси из-за того, что в июне в ходе открытия сессии Межпарламентской ассамблеи православия глава организации депутат Госдумы Сергей Гаврилов согласно протоколу мероприятия сел в кресло спикера парламента.
Тогда президент Саломе Зурабишвили обвинила Москву в организации протестов и назвала Россию "врагом и оккупантом". Премьер-министр Дмитрий Медведев счел подобное заявление непрофессиональным.