Մեկ շնչին ընկնող ՀՆԱ-ի ծավալներով Հայաստանն եկող տարի առաջ կանցնի Ադրբեջանից
Հայաստանի Հանրապետությունը մեկ շնչին ընկնող համախառն ներքին արդյունքի ծավալներով 2020թ. առաջ կանցնի Ադրբեջանից:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 6 դեկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Այս մասին դեկտեմբերի 6-ին ՀՀ Ազգային ժողովում «ՀՀ 2020թ. պետական բյուջեի մասին» օրենքի նախագծի քննարկման եզրափակիչ ելույթի ընթացքում ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«2019թ. ՀՀ-ին հաջողվել է մեկ շնչին ընկնող ՀՆԱ-ով առաջ անցնել Վրաստանից: Բայց առավել կարևոր է, որ 2020թ. արդյունքներով մենք առաջ ենք անցնելու Ադրբեջանից, այս սանդղակում ՀՀ-ն առնվազն վերջին տասնամյակներում եղել է վերջինը, այս սանդղակում 2020թ. ՀՀ-ն լինելու է առաջինը, և սա է տնտեսական հեղափոխության դրոշը: Եվ այս դրոշը տանում է ՀՀ ազատ, արժանապատիվ, հպարտ, աշխատասեր քաղաքացին»,- ասաց վարչապետը:
ՀՀ Ազգային ժողովի «Լուսավոր Հայաստան» և «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցությունները հայտարարել են, որ դեմ կքվեարկեն «ՀՀ 2020թ. բյուջեի մասին» օրենքի նախագծին:

Armenia to surpass Azerbaijan with GDP per capita in 2020, says PM
Armenia will surpass Azerbaijan in 2020 with GDP per capita volumes, Prime Minister Nikol Pashinyan said at parliamentary debates of the 2020 budget draft.
STEPANAKERT, DECEMBER 6, ARTSAKHPRESS-ARMENPRESS: “In 2019 the Republic of Armenia was able to surpass Georgia with GDP per capita. But more importantly, with 2020 results we will surpass Azerbaijan, in this ranking the Republic of Armenia was the last in at least the past decades, but in 2020 it will be first, and this is the flag of the economic revolution. And this flag is carried by the free, dignified, proud and diligent Armenian citizen,” the PM said.
The two opposition parties of parliament, the Bright Armenia (LHK) and Prosperous Armenia (BHK) parties, have earlier announced that they will vote down the 2020 budget draft.