Բրիտանացի պահպանողականները խորհրդարանում մեծամասնություն են ստացել
Մեծ Բրիտանիայում իշխող Պահպանողական կուսակցությունը մեծամասնություն է ապահովել Միացյալ Թագավորության ստորին պալատում՝ Համայնքների պալատում:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 13 դեկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին են վկայում դեկտեմբերի 12-ին տեղի ունեցած արտահերթ ընտրությունների դեռեւս շարունակվող ձայների հաշվարկի արդյունքները, փոխանցում է news.am-ը:
Երկրի վարչապետ Բորիս Ջոնսոնի ղեկավարած կուսակցությունն իր համար արդեն երաշխավորել է 327 պատգամավորական մանդատ: Հաշվի առնելով, որ Համայնքների պալատում ընդամենը 650 տեղ է, սա պարզ մեծամասնություն է նշանակում, որը տորիներին թույլ կտա օրակարգ ձեւավորել՝ առանց մյուս կուսակցությունների օժանդակության: Ներկայումս հաշվարկված չեն դեռեւս 54 տեղամասեր:
Sky News-ի գնահատականներով՝ պահպանողականները բոլոր հնարավորություններն ունեն հասնելու մեծամասնության՝ 358-ից մինչեւ 368 պատգամավորական մանդատներով:

Британские консерваторы получили большинство в парламенте
Правящая в Великобритании Консервативная партия гарантировала себе большинство в Палате общин, нижней палате парламента Соединенного Королевства.
СТЕПАНАКЕРТ, 13 декабря, АРЦАХПРЕСС: Об этом свидетельствуют результаты продолжающегося подсчета голосов по итогам прошедших 12 декабря досрочных выборов,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Партия под руководством премьер-министра Бориса Джонсона уже гарантировала себе 327 депутатских мандата. С учетом того, что всего в Палате общин 650 мест, это означает простое большинство, которое позволит тори формировать повестку дня без оглядки на другие партии. В настоящий момент остаются неподсчитанными бюллетени с еще 54 участков. Согласно оценкам телеканала Sky News, консерваторы имеют все шансы добиться комфортного большинства с числом депутатских мандатов от 358 до 368.