Չինաստանի ԱԳՆ-ն առայժմ չի հավաստել ԱՄՆ-ի հետ գործարքի կնքման հնարավորությունը
Չինաստանն առայժմ չի հավաստում ամերիկյան կողմի հայտարարությունն այն մասին, թե առեւտրական համաձայնագրի առաջին մասի ստորագրումը կկայանա արդեն հաջորդ ամսին, ամբողջ տեղեկատվությունը կհրապարակվի ժամանակին:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 16 դեկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Այդ մասին դեկտեմբերի 16-ին կայացած ճեպազրույցում հայտարարել Է ՉԺՀ-ի արտգործնարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Գեն Շուանը:
Դեկտեմբերի 13-ին Չինաստանը եւ ԱՄՆ-ն հայտարարել են, որ համաձայնեցրել են առեւտրական համաձայնագրի առաջին մասի տեքստը: Դրա շրջանակում կողմերը պայմանավորվել են միմայնց նկատմամբ չսահմանել նոր մաքսեր, որոնք պետք Է ուժի մեջ մտնեին դեկտեմբերի 15-ին: Դեկտեմբերի 15-ին ԱՄՆ-ի առեւտրական ներկայացուցիչ Ռոբերտ Լայթհայզերը հայտարարել Է, որ ԱՄՆ-ի եւ Չինաստանի միջեւ առեւտրական գործարքի առաջին փուլի ստորագրումը կկայանա 2020 թվականի հունվարի սկզբին:
«Այս պահին Չինաստանը եւ ԱՄՆ-ը պետք Է ավարտեն պարտադիր իրավաբանական ընթացակարգերը եւ (փաստաթղթերի – խմբ.) թարգմանությունը, դրանից հետո մենք ստույգ վայրի եւ օրվա մասին որոշում կընդունենք համաձայնագրի ստորագրման համար»,- հայտարարել Է դիվանագետը՝ պատասխանելով այն բանը հավաստելու խնդրանքին, թե կողմերն իրո՞ք պատրաստ կլինեն հաջորդ տարվա հունվարին ստորագրելու համաձայնագիրը: Նա հավելել Է, որ երկու երկրների աշխատնքային խմբերը շարունակում են կոնսուլտացիաները, համապատասխան տեղեկատվությունը կհրապարակվի ժամանակին, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

China MFA does not confirm possibility of signing deal with US
China has not yet confirmed the statement by the American side that the signing of the first part of the trade agreement will take place next month, all information will be released in a timely manner, Chinese Foreign Ministry spokesman Geng Shuang said at a briefing on Monday.
STEPANAKERT, DECEMBER 16, ARTSAKHPRESS: China and the United States announced that they had agreed on the text of the first part of the trade agreement, news.am reports, citing RIA Novosti.
The parties agreed not to introduce new tariffs in relation to each other, which were to enter on December 15. On Sunday, US Trade Representative Robert Lighthizer said that the signing of the first phase of the US-China trade deal would take place in early January 2020.
China and the US have to complete the mandatory legal procedures and translation, the diplomat said in a request to confirm whether the parties would really be ready to sign the agreement in January next year.
He added that the working groups of the two countries are continuing consultations, relevant information will be released in a timely manner.