ՀՀ-ն ռազմավարական կարևորություն ունի. Նիդերլանդների ԱԳՆ-ն՝ Երևանում դեսպանատուն բացելու մասին
Նիդերլանդների արտաքին գործերի նախարարության կայքում հրապարակվել է Հայաստանում դեսպանություն բացելու հիմնավորումը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 16 դեկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում գրառում է կատարել Նիդերլանդներում ՀՀ դեսպան Տիգրան Բալայանը:
«Հայաստանը գտնվում է Ռուսաստանի, Թուրքիայի և Իրանի միջև, հետևաբար ռազմավարական կարևորություն ունի: 2018 թվականի ապրիլին այսպես կոչված թավշյա հեղափոխությունից հետո նոր կառավարությունն արդիականացնում է երկիրը և պայքարում է կոռուպցիայի դեմ: Նիդերլանդները կարող է աջակցել այս գործընթացին: Այս պահին Հայաստանը տարածաշրջանում միակ երկիրն է, որտեղ Նիդերլանդները դեսպանատուն չունի: Ներկայացուցիչների պալատը ցանկանում է դեսպանատուն բացել նաև Երևանում»,- ասված է հիմնավորման մեջ:
Դեկտեմբերի 5-ին Նիդերլանդների խորհրդարանը գրեթե միաձայն ընդունել է Արտաքին գործերի նախարարության 2020 թ. բյուջեի լրացումը, որով անհրաժեշտ միջոցներ է հատկացվում Երևանում Նիդերլանդների դեսպանության բացման համար։ Նիդերլանդների խորհրդարանի կոալիցիոն չորս կուսակցություններն առաջարկել էին երկրի իշխանություններին 2 միլիոն եվրո հատկացնել արտաքին գործերի նախարարությանը` Երևանում դեսպանություն բացելու նպատակով:

Армения представляет стратегический приоритет: МИД Нидерландов об открытии посольства в Ереване
На сайте МИД Нидерландов опубликовано обоснование открытия посольства в Армении. Как передает «Арменпресс», об этом на своей странице в Facebook написал посол Армении в Нидерландах Тигран Балаян.
СТЕПАНАКЕРТ, 16 декабря, АРЦАХПРЕСС: “Армения расположена между Россией, Турцией и Ираном, следовательно, имеет стратегическое значение. После так называемой бархатной революции, произошедшей в апреле 2018 года, новое правительство модернизирует страну и борется с коррупцией. Нидерланды могут поддержать этот процесс. В данное время Армения единственная страна в регионе, в которой Нидерланды не имеют посольства. Палата представителей желает открыть посольство и в Ереване”, - говорится в обосновании.
5 декабря Парламент Нидерландов почти единогласно принял дополнение к бюджету МИД на 2020 год, которым выделяются необходимые средства для открытия посольства Нидерландов в Ереване. Четыре коалиционные партии Парламента Нидерландов предложили властям страны выделить Министерству иностранных дел 2 млн евро на открытие посольства в Ереване.