Երեւան-Թեհրան-Երեւան հունվարի 10-ի չվերթը կկայանա, իսկ հունվարի 12-ի Էրբիլ-Երեւան-Էրբիլ չվերթը չեղարկվել է
Քաղաքացիական ավիացիայի կոմիտեն տեղեկացնում է, որ հունվարի 10-ի Armenia Airways ավիաընկերության Երեւան-Թեհրան-Երեւան չվերթը կայանալու է ըստ նախատեսված ժամանակացույցի, իսկ UR ավիաընկերության կողմից հունվարի 12-ին նախատեսած Էրբիլ-Երեւան-Էրբիլ չվերթը չեղարկվել է ավիաընկերության նախաձեռնությամբ։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 10 հունվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Հարգելի քաղաքացիներ,
Տեղեկացնում ենք, որ ս. թ. հունվարի 10-ի "Armenia Airways" ավիաընկերության Երեւան-Թեհրան-Երեւան չվերթը կայանալու է ըստ նախատեսված ժամանակացույցի։
Մինչդեռ, UR ավիաընկերության կողմից ս. թ. հունվարի 12-ին նախատեսած Էրբիլ-Երեւան-Էրբիլ չվերթը չեղարկվել է ավիաընկերության նախաձեռնությամբ։
Կոչ ենք անում զերծ մնալ ոչ հավաստի տեղեկատվության տարածումից եւ հետեւել մեր պաշտոնական հաղորդագրություններին։
Քաղաքացիական ավիացիայի կոմիտեն շարունակում է հետեւել իրադարձությունների հետագա զարգացմանը»,– ասվում է Քաղաքացիական ավիացիայի կոմիտեի տարածած հայտարարությունում։

UR Airlines has cancelled its scheduled January 12 Erbil-Yerevan roundtrip flight, the Civil Aviation Committee of Armenia said.
Iraqi airline cancels January 12 Erbil-Yerevan flight
STEPANAKERT, JANUARY 10, ARTSAKHPRESS-ARMENPRESS: It did not provide further details but said the flight was cancelled at the Iraqi airline’s initiative. The Civil Aviation Committee said they continue monitoring the situation. Major global airlines canceled Iran and Iraq flights on Wednesday and re-routed others away from both countries’ airspace, following an Iranian missile strike on United States-led forces in Iraq. Germany’s Lufthansa, Dubai-based Emirates and low-cost flydubai were among airlines that canceled flights, as the U.S. Federal Aviation Administration barred American carriers from the area. But several other carriers continue operations However, Armenia Airways does not intend to suspend or delay its Yerevan-Tehran flights, the airline’s CEO Arlen Davudyan told Armenpress earlier. The Civil Aviation Committee noted that the Armenia Airways Yerevan-Tehran January 10 flight will be operated as scheduled.