Փարիզում անցկացված բողոքի ակցիաներում տասնյակ ցուցարարներ են տուժել
Ֆրանսիայում կենսաթոշակային բարենորոգման դեմ համընդհանուր մոբիլիզացիայի մասնակիցները հունվարի 9-ին վերստին դուրս են եկել քաղաքների փողոցներ՝ ցույց տալու գործադուլը շարունակելու իրենց վճռականությունը, որն սկսվել Է դեկտեմբերի 5-ին:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 10 հունվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ինչպես հայտնել Է Ֆրանսիայի ներքին գործերի նախարարությունը, ամբողջ երկրում բողոքի ակցիաներին մասնակցել Է 452 հազար մարդ, նրանցից 56 հազարին նախարարությունը հաշվել Է Փարիզում:
Մինչդեռ Ֆրանսիայի խոշորագույն արհմիությունը՝ «Աշխատանքի ընդհանուր կոնֆեդերացիան» (CGT), բերել Է այլ թվեր: Նրա ներկայացուցիչների խոսքով՝ Ֆրանսիայում ցույցերը հավաքել են առնվազն 1,7 միլիոն մարդ: Արհմիությունն իր կողմնակիցներին կոչ Է արել շարունակել մոբիլիզացիան հունվարի 10-ին, իսկ ապա նաեւ 11-ին:
Արհմիութենական կենտրոնների տվյալներով՝ ընդամենը հունվարի 9-ին Ֆրանսիայում կայացել են ավելի քան 200 ցույց եւ ամբողջությամբ վերցված տարբեր կարգի առնվազն 400 ակցիա:
Փարիզի ցույցերի արդյունքն ամփոփել են ոստիկանության պրեֆեկտությունում: Գերատհեսչության տվյալների համաձայն՝ ընդհարումների ընթացքում տուժել են 20 ցուցարար եւ 16 կարգի պահապան: Իր Twitter-ում պրեֆեկտությունը հայտնել Է, որ ձերբակալված ցուցարարների ընդհանուր թիվը կազմել Է 27, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

На акции протеста в Париже пострадали двадцать манифестантов
Участники всеобщей мобилизации против пенсионной реформы во Франции вновь вышли в четверг на улицы городов, чтобы показать свою решимость продолжать забастовку, которая началась 5 декабря. Как сообщило МВД Франции, в акциях протеста по всей стране приняли участие 452 тыс. человек, из них 56 тыс. манифестантов министерство насчитало в Париже.
СТЕПАНАКЕРТ, 10 января, АРЦАХПРЕСС: Между тем крупнейший французский профсоюз - "Всеобщая конфедерация труда" (CGT) - привел другие цифры.
По словам его представителей, манифестации во Франции собрали не меньше 1,7 млн человек.Профсоюз призвал своих сторонников продолжить мобилизацию 10-го, а затем и 11 января. Всего, по данным профцентров, во Франции в четверг состоялись более 200 манифестаций и в целом не менее 400 различного рода акций,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс. Итог парижским манифестациям подвели в префектуре полиции.
Согласно данным ведомства, в ходе столкновений пострадали 20 манифестантов и 16 стражей порядка. В своем Twitter префектура сообщила, что общее число задержанных демонстрантов составило 27 человек.