Աբխազիայի Անվտանգության խորհրդի նախագահը չի բացառել իրադարձությունների ուժային զարգացումը
Աբխազիայի Անվտանգության խորհրդի նախագահ Մուհամեդ Կիլբան չի բացառել իրադարձությունների ուժային զարգացումը, հաղորդում է Սպուտնիկ Աբխազիան:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 10 հունվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Մեզ համար կարեւոր է, որպեսզի մարդիկ, որոնք այսօր հանցանք են գործել՝ գրավելով նախագահի վարչակազմի շենքն ու այն ներսից փլուզելով, չեն տուժել հատուկ միջոցառումների անցկացման ժամանակ: Մեր տվյալներով՝ շենքի ներսում գտնվում է 250-300 մարդ, սակայն գործող իշխանություններին սատարող մարդիկ ավելի շատ են: Ուժային կառույցների խնդիրն է արգելափակել շենքի մուտքը՝ բռնի ուժից խուսափելու համար»,- ասել է նա:
Նա հավելել է, որ ԱԽ-ին հայտնի է նախագահի պալատում կաբինետների կոտրման եւ զենքի պահման սենյակը բացելու մասին: Բանակցություններ են վարվում զենքը վերադարձնելու մասին: Հաջողվել է 5 միավոր հրազեն վերադարձնել:
Անդրադառնալով խոսակցություններին, թե գործող իշխանությունը մտադիր է ուժով դուրս բերել մարդկանց, Կիլբան ասել է, որ նման միջոցները բացառվում են:
Նրա խոսքով՝ նախագահը որոշում կընդունի, եւ նա պատասխանատու է ցանկացած գործողության համար:
Սուխումում բողոքի ակցիաներ են սկսվել երեկ՝ հունվարի 9-ին: Ակցիայի մասնակիցները պահանջում են նախագահի հրաժարականն ու նոր ընտրություններ: Մասնակիցները դժգոհություն են հայտնել երկրում տիրող հանցածին իրավիճակի եւ անցած տարի նոյեմբերին մայրաքաղաքում տեղի ունեցած փոխհրաձգության հետաքննության ընթացքի կապակցությամբ:
Ցուցարարները շարժվել են դեպի նախագահի նստավայր, որտեղ հարյուրավոր ցուցարարներ գրոհել են շենքը, կոտրել դռներն ու պատուհանները:
Դրանից հետո երկրի նախագահ Ռաուլ Խաջիմբան դիմել է քաղաքացիներին՝ կոչ անելով հանդարտվել եւ չտրվել սադրանքներին եւ խոստանելով անհրաժեշտության դեպքում արտակարգ դրություն հայտարարել:
Երեկոյան նախագահը հանդիպել է պատգամավորների խմբի հետ, որոնք նրան են փոխանցել ցուցարարների պահանջները: Ապա խորհրդարանն արտահերթ նիստ է հրավիրել եւ ընդունել որոշման նախագիծ, որով դիմել են Խաջիմբային՝ պետության ղեկավարի լիազորություններից վաղաժամ հրաժարվելու առաջարկով: Ի պատասխան՝ Խաջիմբայի մամուլի ծառայությունը հայտարարություն է արել, որւմ ասվում է, որ պատգամավորների նախագիծը կարող է միայն բարդացնել իրավիճակն ու անդառնալի հետեւանքների հանգեցնել:
Ցուցարարները շարունակում են նախագահի վարչակազմի շենքի գրոհումը: Նրանց մի մասը մինչեւ առավոտ մնացել է փողոցում: Ցուցարարներն իրենց համախոհներին կոչ են արել տեղափոխվել ակցիաների անցկացման վայր: Այժմ արգելափակված են խորհրդարանի, նախագահի վարչակազմի եւ նախարարների կաբինետի մուտքերը:

Председатель Совбеза Абхазии не исключил силового развития событий
Выбить силой тех, кто удерживает здание Администрации президента Абхазии, действующая власть не планирует, но такое развитие событий не исключено, заявил Sputnik-Абхазиипредседатель Совбеза Абхазии Мухамед Килба.
СТЕПАНАКЕРТ, 10 января, АРЦАХПРЕСС: «Для нас очень важно, чтобы те люди, которые на сегодняшний день совершили преступление, захватив здание Администрации президента и разрушив его изнутри, не пострадали при проведении специальных мероприятий или, не дай бог, при столкновении со сторонниками власти. По нашим данным, внутри здания находятся 250-300 человек, но поддерживающих действующую власть, думаю, соберется больше. Задачи силовых структур - блокировать административное здание, чтобы не пускать туда другие силы извне», - сказал Килба.
Он добавил, что Совбезу известно о взломе кабинетов во дворце президента и вскрытии оружейной комнаты. Ведутся переговоры о возврате оружия. Пять единиц огнестрельного оружия уже удалось вернуть.
Касательно слухов о том, что действующая власть собирается силой вывести людей, занявших Администрацию президента, Килба сказал, что такие меры не запланированы, но не исключены. По его словам, все зависит от дальнейших действий протестующих и формы ведения переговоров.
«Он (Хаджимба - ред.) - главнокомандующий, принимать решение ему и нести ответственность за любые действия, которые будут предприняты гражданами Абхазии и правоохранительными органами, силами специального назначения. Если штурм намечался бы, то его можно было бы провести под утро», - сказал Килба и добавил, что будут приложены максимальные усилия для того, чтобы удерживающие президентский дворец люди покинули его.
Акции протеста в Сухуме начались накануне днем 9 января. Их участники выражали недовольство криминогенной обстановкой в стране и ходом расследования перестрелки в столице в ноябре прошлого года, в том числе собравшихся возмущало то, что один из арестованных по этому делу является экс-сотрудником охраны президента Абхазии. Митингующие начали выдвигать требования об отставке президента и назначении новых выборов. Толпа двинулась в сторону Администрации президента, где сотни протестующих взяли здание штурмом, выбив двери и разбив окна первого этажа.
После этого президент Рауль Хаджимба обратился к гражданам Абхазии с призывом сохранять спокойствие и не поддаваться на провокации, пообещав в случае необходимости ввести чрезвычайное положение. Вечером президент встретился с группой депутатов Парламента, которые передали ему требования митингующих.
Затем Парламент собрался на внеочередное заседание и принял проект постановления с предложением президенту о досрочном сложении полномочий. В ответ пресс-служба Хаджимба выпустила с заявлением, в котором говорится, что постановление депутатов может только осложнить ситуацию и привести к необратимым последствиям. Протестующие продолжали удерживать здание Администрации президента всю ночь. Часть из них дежурили до утра на улице. Утром митингующие призвали своих единомышленников подтягиваться к месту проведения акции протеста. В настоящее время заблокированы входы в Парламент, Администрацию президента и Кабмин.