CNN-ը հայտնել Է, որ Իրանում ինքնաթիռը կարող Էին խոցել երկու հրթիռով
Ամերիկյան հետախուզությունը եկել Է այն եզրակացության, որ ուկրաինական մարդատար ինքնաթիռը, որը Թեհրանի մերձակայքում կործանվել Է հունվարի 8-ին, խոցվել Է ոչ թե մեկ, այլ իրանական հակաօդային պաշտպանության երկու հրթիռով:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 10 հունվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Այդ մասին հայտնել Է CNN հեռուստաալիքը՝ վկայակոչելով ԱՄՆ-ի վարչակազմի իրազեկ աշխատակիցների:
ԱՄՆ-ի հավաքած տեղեկատվության համաձայն, իրանական ռադարը բռնել Է հնարավոր թիրախը՝ ուկրաինական ինքնաթիռը: Շատ չանցած այդ օդանավը կործանվել Է: ԱՄՆ-ի հետախուզությունն անմիջապես չի հայտնել ստացված տվյալների մասին, քանի որ որոշել Է նախ դրանք ստուգել, նշում Է CNN-ը: Դրա հետ մեկտեղ ամերիկյան կողմը ելնում Է այն բանից, որ իրանցիներն ինքնաթիռը սխալմամբ են խոցել: Արեւմտյան մի շարք երկրների իշխանություններ հայտարարել են, որ, իրենց տվյալներով, ինքնաթիռը հավանաբար խոցվել Է Իրանի զինվորականների կողմից: Ընդ որում՝ սկզբնապես հաղորդվել Էր «երկիր-օդ» դասի միայն մեկ հրթիռով հնարավոր խոցման մասին: Թեհրանում հերքում են այդ մեղադրանքները, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

CNN сообщил, что самолет в Иране могли сбить двумя ракетами
Американская разведка пришла к выводу, что украинский пассажирский самолет, разбившийся близ Тегерана 8 января, был сбит не одной, а двумя иранскими ракетами ПВО, сообщает телеканал CNN со ссылкой на информированных сотрудников администрации США.
СТЕПАНАКЕРТ, 10 января, АРЦАХПРЕСС: Согласно собранной США информации, иранский радар захватил потенциальную мишень - украинский самолет. Вскоре после этого лайнер рухнул. Разведка США не стала сразу сообщать о полученных данных, так как решила сначала их проверить, отмечает CNN,сообщает Арменпресс со ссылкой на INTERFAX.RU.
При этом американская сторона исходит из того, что иранцы сбили самолет по ошибке.
Власти ряда западных стран заявили, что по их данным, вероятно, самолет был сбит иранскими военными. При этом изначально сообщалось о возможном попадании только одной ракеты класса "земля-воздух". В Тегеране отвергают такие обвинения.