Իրանը ձեռնամուխ Է լինում ուկրաինական Boeing-ի «սեւ արկղերի» վերծանմանը
Իրանն արդեն հունվարի 10-ին ձեռնամուխ կլինի «Ուկրաինայի միջազգային ավիաուղիներ» ընկերության Boeing-737 ինքնաթիռի «սեւ արկղերի» տվյալների վերծանմանը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 10 հունվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍԱյդ մասին հայտնել Է IRNA գործակալությունը՝ վկայակոչելով Իրանի քաղաքացիական ավիացիայի կազմակերպությունը: «Այսօր սկսվում Է «սեւ արկղի» ուսումնասիրումը Մեհրաբադի օդանավակայանի լաբորատորիայում, եւ, եթե Իրանը չկարողանա տվյալներ կորզել դրանից, նա կդիմի Ռուսաստանին, Ֆրանսիային, Կանադային կամ Ուկրաինային»,-հայտարարել Է կազմակերպության ավիաաղետների հետաքննության բաժնի ղեկավար Հասան Ռեզայիֆարը:
Հունվարի 10-ին ավելի վաղ Իրանի քաղաքացիական ավիացիայի կազմակերպության ղեկավար Ալի Աբեդզադեն լրագրողներին հայտարարել Է, որ ուկրաինական աղետյալ ինքնաթիռը չի խոցվել հրթիռով: Նա հավելել Է, որ «ինքնաթիռն ավելի քան մեկուկես րոպե թռչում Էր կրակով բռնկած»: Կազմակերպության ղեկավարի խոսքով՝ «ինքնաթիռի կործանումը լուրջ վթար Է եւ դրա ամբողջական հետաքննության համար մեկից երկու տարի Է պահանջվում»: «Սեւ արկղերի» վերծանումը կտեւի մեկից երկու ամիս»,-նշել Է նա:
Իր հերթին Իրանի կառավարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Ալի Ռաբիին «մեծ սուտ» եւ «խաբեբայություն» Է համարել այն մեղադրանքները, թե «Ուկրաինայի միջազգային ավիաուղներ» ընկերության Boeing-737 ինքնաթիռը խոցվել Է իրանական հրթիռով: «Այն բանից հետո, երբ հայտնի կդառնա, որ մեղադրանքները խաբեբայություն են, ոչ ոք չի համարձակվի իր վրա վերցնել նման մեծ ստի պատասխանատվությունը»,- հայտարարել Է Ռաբիին: Նա մեղադրանքները որակել Է որպես «ԱՄՆ-ի կառավարության հոգեբանական գործողություն»: Հունվարի 8-ին «Ուկրաինայի միջազգային ավիաուղիներ» ընկերության Boeing 737 ինքնաթիռն աղետի Է ենթարկվել Թեհրանի օդանավակայանից թռիչքից հետո: Ուկրաինայի արտաքին գործերի նախարար Վադիմ Պրիստայկոյի տեղեկատվության համաձայն, ավիավթարի հետեւանքով զոհվել Է 176 մարդ, այդ թվում՝ Իրանի, Կանադայի, Ուկրաինայի, Շվեդիայի, Աֆղանստանի, Գերմանիայի եւ Մեծ Բրիտանիայի քաղաքացիներ; Զոհերի մեծ մասը Կանադայի եւ Իրանի քաղաքացիներ են, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Representatives of the three countries of the US, Canadian and French are heading to Iran to attend meetings of the Iran Civil Aviation Organization and Iran Air Accidents Commission after arriving in Tehran.
Representatives of aviation investigation agencies of US, Canada, France heading to Iran
STEPANAKERT, JANUARY 10, ARTSAKHPRESS:If Iran fails to extract its information, with the aim of preventing damage to information it gets help from Russia, France, Canada or Ukraine to analyze the black box, IRNA said.
At the end of a special session on Friday to examine the causes of the crash of Ukrainian plane, Director-General of Accidents/Incidents Investigation Board of Iran Civil Aviation Organization Hassan Rezaiefar told reporters after a briefing by the head of the Iran Civil Aviation Organization that the authorities are trying to assess the black box today at a suitable laboratory at Tehran's Mehrabad Airport to assess and check whether it is possible to reconstruct and analyze the information inside the country.
Iran has agreements with Russia and France to download and analyze the black box data and if we cannot download it we get help from four countries of Russia, Ukraine, France or Canada, he said, announcing that the Ukrainian delegation also agreed to evaluate the black box today in Mehrabad. He also announced that Canada, France, Russia and Ukraine have announced their readiness to download black box information, but Iran's all efforts are to extract and analyze the black box domestically and internally.