ՀՀ Քաղավիացիան ավիաընկերություններին խորհուրդ է տալիս շրջանցել Իրանի և Իրաքի օդային տարածքները
ՀՀ քաղաքացիական ավիացիայի կոմիտեն խորհուրդ է տալիս Հայաստանի Հանրապետությունում գրանցված ավիաընկերություններին​ հաշվի առնել​ Եվրոպական Միության թռիչքային անվտանգության ռիսկերի գնահատման խմբի​ խորհուրդը​ և​ դիտարկել Իրաքի և Իրանի Իսլամական Հանրապետության օդային տարածքները բոլոր բարձրությունների վրա​ ժամանակավորապես շրջանցելու հնարավորությունը։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 13 հունվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին ասված է Քաղաքացիական ավիացիայի կոմիտե ֆեյսբուքյան էջում։
«Ինչպես տեղեկացրել էինք, Քաղաքացիական ավիացիայի կոմիտեն շարունակում է​ հետևել Մերձավոր Արևելքում իրադարձությունների զարգացմանը՝ այդ թվում սույն թվականի հունվարի 8-ին Թեհրանում կործանված «Ուկրաինայի միջազգային ավիաուղիներ» ավիաընկերության Boeing-737 օդանավի ողբերգական վթարի հետ կապված նոր հանգամանքներին։
Քաղաքացիական ավիացիայի կոմիտեն սերտորեն համագործակցում է Իրանի Իսլամական Հանրապետության ավիացիոն իշխանությունների,​ Միջազգային քաղաքացիական ավիացիոն կազմակերպությունների,​ Եվրոպական Միության թռիչքային անվտանգության ռիսկերի գնահատման խմբի և իր բոլոր գործընկերների հետ թռիչքների անվտանգ ապահովման նպատակով։
Հաշվի առնելով ստեղծված իրավիճակը՝ Քաղաքացիական ավիացիայի կոմիտեն խորհուրդ է տալիս Հայաստանի Հանրապետությունում գրանցված ավիաընկերություններին​ հաշվի առնել​ Եվրոպական Միության թռիչքային անվտանգության ռիսկերի գնահատման խմբի​ խորհուրդը​ և​ դիտարկել Իրաքի և Իրանի Իսլամական Հանրապետության օդային տարածքները բոլոր բարձրությունների վրա​ ժամանակավորապես շրջանցելու հնարավորությունը։
Լրացուցիչ տեղեկատվության դեպքում այն կտրամադրվի ՀՀ գրանցված ավիաընկերություններին և հանրությանը»,-նշված է գրառման մեջ:

Armenia aviation regulator urges to avoid Iranian and Iraqi airspace
The Civil Aviation Committee of Armenia has advised Armenia-registered airlines to avoid Iranian and Iraqi airspace until further notice.
STEPANAKERT, JANUARY 13, ARTSAKHPRESS-ARMENPRESS: The aviation regulator said in a January 12 statement it continues following the developments in the Middle East, including “the new circumstances regarding the tragic crash of the Ukrainian International Airlines Boeing-737 aircraft on January 8 in Tehran”. “The Civil Aviation Committee is closely cooperating with aviation authorities of the Islamic Republic of Iran, the International Civil Aviation Organization, European Union Aviation Safety Agency’s (EASA) Risk Assessment Group and all its partners for ensuring the safety of flights”.
The aviation authority advised airlines registered in Armenia to take into account EASA’s advice and consider the possibility of temporarily bypassing Iraqi and Iranian airspaces at all altitudes. European airlines should avoid Iranian airspace until further notice, the EU Aviation Safety Agency (EASA) said on Saturday following Iran’s admission that its armed forces inadvertently shot down a Ukrainian airliner earlier in the week. The advice expands on an earlier EASA recommendation that national authorities bar airlines from overflying Iran below 25,000 feet. It was issued “in light of the statement from Iran that its armed forces accidentally shot down a Ukrainian passenger aircraft”, EASA said.