Պոմպեոն Իրաքին կոչ է արել պատժել «Բալադ» ռազմական բազայի վրա հարձակման մեղավորներին
ԱՄՆ պետքարտուղար Մայք Պոմպեոն Իրաքի կառավարությանը կոչ է արել հնարավոր բոլոր գործողությունները ձեռնարկել ռազմական բազաների պաշտպանության համար եւ պատասխանատվության ենթարկել «Բալադ» ռազմական ավիաբազայի վերջերս տեղի ունեցած գնդակոծության մեղավորներին, որտեղ տեղակայված է ամերիկյան զորակազմ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 13 հունվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ:  «Վրդովված ենք իրաքյան ավիաբազայի նոր հրթիռակոծության մասին հաղորդագրությունից։ Ես աղոթում եմ վիրավորների շուտափույթ առողջացման համար եւ կոչ եմ անում Իրաքի կառավարությանը պատասխանատվության ենթարկել իրանցի ժողովրդի վրա այս հարձակման մեղավորներին»,- Twitter-ում գրել է Պոմպեոն, փոխանցում է News.am-ը։
Նա հավելել է, որ «իրաքյան կառավարության հանդեպ ոչ հանդուժողական խմբերի կողմից Իրաքի ինքնիշխանության խախտումը պետք է դադարեցվի»։
Ավելի վաղ ՌԻԱ Նովոստիի աղբյուրը հայտնել էր, որ Իրաքի ռազմաօդային «Բալադ» բազան Սալահ Էդ ԴԻՆ քաղաքում կիրակնօրյա հրթիռակոծության է ենթարկվել։ Նրա խոսքերով՝ «Կատյուշա» սարքերից առնվազն հինգ հրթիռային արկեր ընկել են «Բալադ»-ի վրա, որի հետեւանքով վիրավորվել է ՌԾՈՒ չորս զինվորական, որից երկուսը՝ սպա։

Помпео призвал Ирак наказать виновных в атаке на военную базу «Балад»
Госсекретарь США Майк Помпео призвал правительство Ирака предпринять все возможные действия для защиты военных баз и привлечь к ответственности виновных в недавнем обстреле военной авиабазы «Балад», где размещен американский контингент, передает РИА Новости.
СТЕПАНАКЕРТ, 13 января, АРЦАХПРЕСС: Госсекретарь США Майк Помпео призвал правительство Ирака предпринять все возможные действия для защиты военных баз и привлечь к ответственности виновных в недавнем обстреле военной авиабазы «Балад», где размещен американский контингент, передает РИА Новости. «Возмущены сообщениями о новом ракетном обстреле иракской авиабазы.
Я молюсь за скорейшее выздоровление раненых и призываю правительство Ирака привлечь к ответственности виновных в этом нападении на иракский народ», - написал Помпео в Twitter. Он добавил, что «нарушение суверенитета Ирака нелояльными иракскому правительству группами должны быть прекращены».
Ранее военный источник РИА Новости сообщил, что база военно-воздушных сил Ирака «Балад» в провинции Салах-эд-Дин на севере страны подверглась в воскресенье обстрелу. По его словам, по меньшей мере пять реактивных снарядов из установок «Катюша» из неизвестного источника попали по базе «Балад» . Это привело к ранению четырех военнослужащих ВВС Ирака, двое из них - офицеры, добавил собеседник агентства.