ԱՄՆ-ը պատրաստ Է Աֆղանստանից իր զորքերի մի մասը դուրս բերել նույնիսկ առանց թալիբների հետ գործարքի
ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը պլանավորում Է 2020 թվականին Աֆղանստանում կրճատել ամերիկյան զորակազմի թվաքանակն՝ այնկախ այն բանից, թե Միացյալ Նահանգներին կհաջողվի արդյոք համաձայնության հասնել «Թալիբան» արմատական շարժման հետ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 13 հունվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Այդ մասին հայտարարել Է ազգային անվտանգության հարցերով նախագահի խորհրդական Ռոբերտ Օ’Բրայենն Axios պորտալում հրապարակված հարցազրույցում:
«Մենք վերստին հայտնվել ենք մի իրավիճակում, երբ բանակցություններ ենք վարում թալիբների հետ: Աֆղանական ուժերն ավելի լավ են աշխատում, եւ, ես կարծում եմ, որ մոտ ժամանակներս մենք ի վիճակի կլինենք կրճատել մեր ռազմական ներկայությունն Աֆղանստանում, այնկախ այն բանից, թե կկնքվի արդյոք այդ գործարքը»,- ասել Է նա: «Վերջին հաշվով, հենց աֆղանցիները պետք Է խաղաղություն բերեն Աֆղանստան»,- եզրափակել Է Օ’Բրայենը

США намерены вывести часть войск из Афганистана даже без сделки с талибами
Президент США Дональд Трамп планирует в 2020 году сократить численность американского воинского контингента в Афганистане вне зависимости от того, удастся ли Соединенным Штатам достичь соглашения с радикальным движением "Талибан" (запрещено в РФ - ИФ), заявил советник президента по нацбезопасности Роберт О'Брайен в интервью порталу Axios.
СТЕПАНАКЕРТ, 13 января, АРЦАХПРЕСС: "Мы снова оказались в ситуации, когда ведем переговоры с талибами. Афганские силы работают лучше, и, я думаю, что в ближайшее время мы будем в состоянии, независимо от того, будет ли достигнута это сделка, сократить наше военное присутствие в Афганистане", - сказал он,сообщает Арменпресс со ссылкой на INTERFAX.RU. "В конченом счете, именно афганцы должны принести мир в Афганистан", - заключил О'Брайен