ԵՄ-ն Բոինգի աղետը չի համարում Իրանի դեմ պատժամիջոցներ սահմանելու պատճառ
Եվրամիությունը մտադիր չէ Իրանի դեմ միակողմանի սահմանափակող միջոցներ սահմանել՝ ուկրաինական Բոինգի աղետի հետ կապված, որը խոցելու պատասխանատվությունը ստանձնել է Թեհրանը։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 13 հունվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին այսօր ՏԱՍՍ-ին ասել է Բրյուսելի աղբյուրը, փոխանցում է Panorama.am-ը:
«ԵՄ-ն այս փուլում որևէ հիմք չի տեսնում Իրանի դեմ պատժամիջոցների կիրառման համար՝ կապված ուկրաինական Բոինգի աղետի հետ։ Նախ պետք է ստանաք հետաքննության արդյունքները», - ասել է աղբյուրը, նշելով, որ Թեհրանի կողմից այդ ողբերգական դեպքի պատասխանատվության ճանաչումը քայլ էր ճիշտ ուղղությամբ:
Գործակալության զրուցակիցը նշել է, որ ինքնաթիռի վթարի և Իրանի միջուկային ծրագրի Համատեղ գործողությունների համապարփակ ծրագրի (JCPOA) ապագան կքննարկվի հունվարի 20-ին:

Источник: ЕС не считает катастрофу Boeing поводом для санкций против Ирана
Евросоюз не намерен вводить односторонние ограничительные меры против Ирана в связи с катастрофой украинского Boeing, ответственность за которую ранее признал Тегеран.
СТЕПАНАКЕРТ, 13 января, АРЦАХПРЕСС: Об этом сообщил ТАСС в понедельник источник в Брюсселе. "ЕС не видит оснований на данном этапе для введения санкционных мер против Ирана в связи с катастрофой украинского Boeing, необходимо сначала получить результаты расследования", - заявил он,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс. Последствия уничтожения украинского Boeing и будущее ядерной сделки - Совместного всеобъемлющего плана действий (СВПД) - будут рассмотрены 20 января на плановом заседании Совета ЕС на уровне глав МИД. "Последствия авиакатастрофы украинского Boeing, ответственность за которую признал Тегеран, и дальнейшие действия для сохранения СВПД будут рассмотрены 20 января на заседании Совета [ЕС] по иностранным делам", - добавил дипломатический источник.