Ադրբեջանում այսօր մեկնարկում է արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների նախընտրական քարոզարշավը:
Հայտնի է, որ Ընտրական օրենսգրքի 75-րդ հոդվածի համաձայն` գրանցված թեկնածուների, նրանց լիազորված ներկայացուցիչների և վստահված անձանց, քաղաքական կուսակցությունների, որոնց թեկնածուները գրանցվել են, կուսակցական դաշինքների, նրանց լիազորված ներկայացուցիչների ու վստահված անձանց կողմից նախընտրական քարոզարշավը պետք է սկսվի քվեարկության օրվանից 23 օր առաջ և ավարտվի քվեարկությունից 24 ժամ առաջ:
Արտահերթ ընտրությունների նախընտրական քարոզարշավը սկսվում է 2020 թվականի հունվարի 17-ին, իսկ կավարտվի 2020 թվականի փետրվարի 8-ի ժամը 8:00-ին:
Նշենք, որ Ադրբեջանի նախագահի 2019 թվականի դեկտեմբերի 5-ի հրամանագրով արտահերթ ընտրությունները կանցկացվեն 2020 թվականի փետրվարի 9-ին:

В Азербайджане начинается предвыборная агитация в связи с внеочередными парламентскими выборами
СТЕПАНАКЕРТ, 17 января, АРЦАХПРЕСС: Как сообщает АПА, согласно статье 75 Избирательного кодекса, проведение предвыборной агитации зарегистрированными кандидатами, их уполномоченными представителями и доверенными лицами, политическими партиями, чьи кандидаты зарегистрированы, блоками политических партий, их уполномоченными представителями и доверенными лицами должно быть начато за 23 дня до дня голосования и прекращено за 24 часа до начала голосования. Согласно календарному плану, предвыборная агитация в связи с внеочередными выборами в Милли Меджлис начинается 17 января 2020 года, а завершится в 8.00 часов 8 февраля 2020 года.
Отметим, что распоряжением президента Азербайджанской Республики от 5 декабря 2019 года внеочередные выборы в Милли Меджлис назначены на воскресенье, 9 февраля 2020 года. Ранее парламент был распущен по инициативе правящей партии «Ени Азербайджан».