Զինծառայողին ինքնասպանության դրդելու համար սահմանված պատիժը կխստացվի
ՀՀ Ազգային ժողովը երկրորդ ընթերցմամբ և ամբողջությամբ ընդունեց զինծառայողին ինքնասպանությանը դրդելու համար նախատեսված պատիժը խստացնող օրենքի նախագիծը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 21 հունվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության քրեական օրենսգրքում լրացում կատարելու մասին օրենքի նախագիծը հեղինակել են «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության անդամներ Նաիրա Զոհրաբյանը, Վահե Էնֆիաջյանը, Շաքե Իսայանը և Արման Աբովյանը:
Օրենքի նախագծով առաջարկվում է օրենսգիրքը լրացնել նոր հոդվածով, որով առաջարկվում է սահմանել զորամասում կամ զինվորական ծառայություն կրելու այլ վայրում զինծառայողին սպառնալիքի, բռնության, դաժան վերաբերմունքի կամ անձնական պատիվն ու արժանապատվությունը վիրավորելու միջոցով անուղղակի դիտավորությամբ կամ անզգուշությամբ  ինքնասպանության կամ ինքնասպանության փորձի  հասցնելը  մեկ այլ զինծառայողի կողմից՝ պատժվում է  ազատազրկմամբ՝  երեքից ութ  տարի ժամկետով: Մի խումբ անձանց կողմից, պետի կողմից ստորադասի  նկատմամբ, միևնույն անձի նկատմամբ՝ պարբերաբար, մարտական հերթապահության կամ մարտական ծառայության կրելու ընթացքում ինքնասպանության դրդելը պատժվում է ազատազրկմամբ՝  հինգից տասը տարի ժամկետով, իսկ սույն հոդվածով նախատեսված արարքները, որոնք կատարվել են ռազմական դրության, պատերազմի ժամանակ կամ մարտի պարագաներում՝ պատժվում է ազատազրկմամբ՝ յոթից տասներկու տարի ժամկետով:
Հիմնական զեկուցող Նաիրա Զոհրաբյանի խոսքով՝ ՀՀ զինված ուժերում տարիներ շարունակ խաղաղ պայմաններում արձանագրվող ինքնասպանությունների դեպքերը խոսում են ոչ պատշաճ կանոնադրական հարաբերությունների մասին: Նրա կարծիքով՝ մենք գործ ունենք Զինված ուժերում կարգապահության, կանոնադրական հարաբերությունների հետ կապված լուրջ խնդիրների հետ և այս հարցերը բարձրացվում են որպես հանրային պահանջ՝ Զինված ուժերում զինծառայողին ինքնասպանության հասցնելու հանցագործություն կատարողներին ենթարկելու ավելի խիստ պատժի:

Parliament unanimously passes bill on tackling bullying-related suicides in military
The Armenian parliament unanimously adopted an opposition-authored bill on introducing stricter criminal liability for inciting members of the armed forces to commit suicide.
STEPANAKERT, JANUARY 21, ARTSAKHPRESS-ARMENPRESS: The bill is authored by Prosperous Armenia party lawmakers Naira Zohrabyan, Vahe Enfiajyan, Shake Isayan and Arman Abovyan.
The Criminal Code will be amended with a new article defining 3-8 years imprisonment for members of the Armed Forces who will deliberately or negligently bully a fellow military serviceman into committing suicide or attempting to commit suicide. The article will foresee 5-10 years imprisonment if the crime will be committed by a superior against a subordinate, by a group of persons, or regularly against the same person, or against active duty personnel on combat shifts. 7-12 years imprisonment is defined if the crime is committed in conditions of martial law, wartime or combat.
MP Naira Zohrabyan earlier said in parliament that the suicides taking place in the military during peacetime shows that there are violations of the Code of Conduct among the personnel.
She said these issues are voiced as a public demand to subject perpetrators who incite servicemen into committing suicide to stricter punishment.