ԱրՊՀ-ում մեկնարկել է միջազգային դատախաղի տարածաշրջանային փուլը
Արցախի պետական համալսարանում այսօր մեկնարկել է «Շրջակա միջավայրի պաշտպանության իրավունք» թեմայով միջազգային դատախաղի Կենտրոնական Ասիայի տարածաշրջանային փուլը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 21 հունվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում իրավաբան Լուիզա Ներսեսյանն ասել է, որ Սթեթսոնի և Արցախի պետական համալսարանի նախաձեռնությամբ կազմակերպված դատախաղին Կենտրոնական Ասիայի տարածաշրջանի իրավագիտություն մասնագիտությամբ սովորող ուսանողներն անգլերեն լեզվով դատավիճել են ազգային սահմանները հատող իրավական, էկոլոգիական խնդիրների շուրջ:
«Մրցույթին մասնակցել են Երևանի պետական, Հայ- ռուսական (սլավոնական) և Արցախի պետական համալսարանների թիմերը: Յուրաքանչյուր թիմում ընդգրկված է երեք ուսանող: Տարածաշրջանային փուլը կկայանա հունվարի 20-22-ը, որի հաղթող թիմը կմասնակցի ապրիլի 2-ից 4-ը ԱՄՆ Ֆլորիդա նահանգում կայանալիք եզրափակիչ փուլին: Բացի դրանից, եզրափակիչ փուլին կմասնակցի նաև կազմակերպիչ թիմը»,- նշել է Լ. Ներսեսյանը:
Նրա խոսքով՝ տարածաշրջանային փուլի եզրափակիչ խաղում կմրցեն Երևանի պետական և Հայ- ռուսական (սլավոնական) համալսարանների թիմերը: Այն տեղի կունենա վաղը՝ ժամը 10:00-ին, Գերագույն դատարանում:

Regional Round of International Environmental Moot Court Launched in Artsakh State University
On January 21, the Central Asian Regional Rounds of Stetson International Environmental Moot Court Competition launched in Artsakh State University.
STEPANAKERT, JANUARY 21, ARTSAKHPRESS: In an interview with “Artsakhpress”, lawer Luiza Nersesyan, noted that during the moot court organized by Stetson University and Artsakh State University, law students from throughout Central Asia litigated legal environmental issues that cross national borders. Yerevan State University, Russian-Armenian (Slavonic) University and Artsakh State University students participated in the competition. Each team consists of 3 students.
The regional round will be held from January 20 to 22. The winning team will participate in the final round to be held on April 2-4 in Florida, USA. In addition, the organizing team will also participate in the final round.